Ιδανικός αυτόχειρας!

Ο Παναθηναϊκός... κατάφερε να χάσει από τους Έλληνες του ΠΑΟΚ, παρ'ότι είχε προηγηθεί άνετα με 0-2 σετ, και τώρα θέλει 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στους τελικούς!

Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο σετ, ξεκινώντας με ένα σερί 0-4 και έχοντας τους Ράπτη και Ρανγκέλ σε εξαιρετική κατάσταση. Το μπλοκ της ομάδας λειτούργησε υποδειγματικά και έφερε πάρα πολλούς πόντους, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κανένα σημείο. Η διαφορά μάλιστα έφτασε διψήφια επίπεδα με τον Τσάτσιτς, με το τριφύλλι να κάνει με χαρακτηριστική άνεση το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Παναθηναϊκό πάντως να βρίσκει πόντους από τον Τσάτσιτς και να παίρνει μια διαφορά τριών πόντων (7-10). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο, όμως ακολούθησε ένα σερί 0-4 των «πράσινων» που έφεραν το σκορ στο 12-17 και ουσιαστικά έβαλαν... τέλος στο σετ. Η κατάσταση δεν άλλαξε ποτέ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα και στο 0-2.

Στο τρίτο σετ το τριφύλλι επαναπαύθηκε, ρίχνοντας αισθητά την απόδοσή του και δίνοντας στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ. Το 7-3 των τυπικά γηπεδούχων έγινε 13-14, όμως οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο σταθεροί και κατάφεραν να φτάσουν στο 24-18. Ο Δ. Ανδρεόπουλος έριξε στο ματς για πρώτη φορά τον Πελεκούδα, ο Έλληνας κεντρικός βοήθησε πάρα πολύ από το μπλοκ και το τριφύλλι πλησίασε στον πόντο, όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 1-2.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και στο τέταρτο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 8-4. Η διαφορά παρέμεινε σταθερή, με τους «πράσινους» να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο 17-12, ισοφαρίζοντας με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς. Οι Θεσσαλονικείς όμως προηγήθηκαν ξανά, το σετ έφτασε στο 23-23 και με λάθος θέσεις του τριφυλλιού ο «δικέφαλος του βορρά» ισοφάρισε σε 2-2!

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά πιο δυνατά και έφτασε στο 3-0 και το 5-1. Οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο, όμως στην αλλαγή τερέν οι -τυπικά- γηπεδούχοι προηγούνταν με 8-4. Η κατάσταση ωστόσο δεν άλλαξε καθόλου, ο «δικέφαλος» έφτασε στο... 13-4 και πήρε χωρίς πρόβλημα την νίκη, με το τριφύλλι να ψάχνει πλέον το «2Χ2» για να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς!

Τα σετ: 14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8