Η «στέψη» παίρνει... παράταση

Σε ένα δραματικό παιχνίδι, ο Δούκας πέρασε νικηφόρα από το «Π. Γιαννακόπουλος» στην παράταση (69-75), με τον τίτλο του πρωταθλητή της ΕΣΚΑ να κρίνεται το Σάββατο στο κλειστό του ΔΑΪΣ!

Ο Δούκας ήταν άκρως ανταγωνιστικός και στο αποψινό παιχνίδι, κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφτασαν στο +9! Ο Παναθηναϊκός «ψαλίδισε» την διαφορά και με τρίποντο του Καρακώστα έφερε το ματς στα ίσα και το οδήγησε στην παράταση!

Εκεί ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος, υπέπεσε σε πολλά λάθη και είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων. Με συνεχόμενα γκολ-φάουλ το τριφύλλι έφερε το ματς στον πόντο, όμως ο Δούκας βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και έφτασε στην νίκη, με τον τίτλο να κρίνεται το Σάββατο στο κλειστό του ΔΑΪΣ.

Ταυτόχρονα, το τριφύλλι κέρδισε μια θέση στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, όπου θα διεκδικήσει με αξιώσεις ακόμα έναν τίτλο!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 31-33, 43-45, 57-57, 69-75 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Ραχωβίτσας): Δήμου 23, Καρακώστας 16, Αβδάλας 15, Ντόλγκαν, Μπάλα Κάγιου 6, Κουτσονικόλας 6, Παπαδημητρίου, Παπαϊωάννου, Ματσίρας 2, Ζουγανέλης 1, Γκιομέμος, Σμαραγδάκης