Διαιτησία: Αμφισβητούμενο γκολ, σωστό αλλά αυστηρό πέναλτι

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχει κάποια παράπονα για την διαιτησία του Διαμαντόπουλου, αφού στο 2ο γκολ της ΑΕΚ φαίνεται να υπάρχει επιθετικό φάουλ. Αυστηρό αλλά σωστό το πέναλτι στο φινάλε.

Η φάση που εν πολλοίς καθόρισε και τον αγώνα είναι αυτή του 2ου γκολ της ΑΕΚ, στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολιβέιρα πίεσε τον Κολοβέτσιο, του πήρε την μπάλα και πλάσαρε τον Διούδη για να κάνει το 1-2, όμως όπως φαίνεται για να κλέψει την μπάλα έχει τραβήξει τον «πράσινο» στόπερ από την φανέλα.

Όπως φαίνεται και στην φωτογραφία υπάρχει πεντακάθαρο τράβηγμα, το οποίο είναι μεν στιγμιαίο, αλλά αρκετό για να επιτρέψει στον επιθετικό της ΑΕΚ να πάρει την μπάλα. Δεν είναι εύκολη η φάση, αλλά θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρξει ειδοποίηση από το VAR, κάτι που δεν έγινε ποτέ.

Άλλωστε στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πλέι-οφ, ακυρώθηκε γκολ του Παναθηναϊκού για... πολύ λιγότερο φάουλ από αυτό!

Όσο για το πέναλτι που πήρε η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις, είναι σωστό σφύριγμα, αν και λίγο αυστηρό. Ο Κουρμπέλης βρίσκει άθελά του τον παίκτη της ΑΕΚ με τον αγκώνα κι έτσι δίνει πάτημα στον διαιτητή να δείξει την άσπρη βούλα.