Τον κράτησε ο Διούδης

Με κορυφαίο παίκτη τον Διούδη, ο Παναθηναϊκός πήρε δεύτερη σερί ισοπαλία στα πλέι-οφ, μένοντας στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ. Απίστευτη ευκαιρία του Καμπετσή στο φινάλε, «χαρισμένη» κόκκινη στον Γιαννούλη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει με το «καλημέρα» την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί στο 3', όταν ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπίσεσβαρ. Ο «πράσινος» γκολκίπερ έκανε μεγάλη επέμβαση και στο τετ-α-τετ του Λημνιού στο 6', ενώ στο 12' μπλόκαρε το σουτ του Βιερίνια.

Το τριφύλλι δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να φτιάξει παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο 27' να χάσει νέα μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ, με τον Διούδη να σταματάει για ακόμα μια φορά τον Λημνιό. Μετά το ημίωρο οι «πράσινοι» πήραν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να φτάσουν ποτέ με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πλησίασαν στο γκολ και στο 34', με μια κεφαλιά του Πέλκα που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη. Η μοναδική καλή στιγμή του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήρθε στις καθυστερήσεις, μ'ένα απ'ευθείας φάουλ του Μπουζούκη που πέρασε πάντως αρκετά άουτ.

Η είσοδος του Αγιούμπ με την έναρξη του δεύτερου μέρους ανέβασε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάντως χρειάστηκε και πάλι μια εντυπωσιακή απόκρουση του Διούδη, σε τετ-α-τετ του Πέλκα στο 47'. Ο Αγιούμπ πήγε να χριστεί σκόρερ στο 53', όμως το φάουλ που εκτέλεσε απ'ευθείας χτύπησε στο τείχος και πέρασε λίγο έξω.

Ο Διούδης είπε «όχι» σε Άκπομ και Λάμπρου στο 55' και το 57', ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ανουάρ πέρασε στην θέση του «άχρωμου» Τάσου Χατζηγιοβάνη. Στο 73' πέρασε στο ματς και ο Αργύρης Καμπετσής, στην θέση του μετριότατου Χρήστου Δώνη, ενώ 3 λεπτά πριν το τέλος μπήκαν Κολοβός και Νούνες.

Στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός είχε την τεράστια ευκαιρία να πάρει το ματς, με τον Κολοβό να κάνει εξαιρετικό γύρισμα και τον Καμπετσή να πλασάρει... εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη! Στις καθυστερήσεις υπήρξε μεγάλη ένταση όταν ο Γιαννούλης άφησε την μπάλα και χτύπησε τον Γιόχανσον, με τον διαιτητή ωστόσο να μην βγάζει κόκκινη, μετά και την συμβουλή του VAR.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Χ. Δώνης (73' Καμπετσής), Κουρμπέλης, Μπουζούκης (87' Κολοβός), Ζαχίντ (46' Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (58' Ανουάρ), Μακέντα (87' Νούνες)