Η «σφαγή» της Πόλης!

Πέρασαν 8 χρόνια απ'την μέρα που οι διαιτητές στέρησαν απ'τον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να διεκδικήσει το έβδομο ευρωπαϊκό, με μια απ'τις χειρότερες διαιτησίες όλων των εποχών και με... ρεκόρ «εγκλημάτων» στο τελευταίο λεπτό!

Ήταν 11 Μαρτίου του 2012, όταν ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό του final-4 της Πόλης. Οι «πράσινοι» παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο και ήταν από την αρχή του αγώνα μπροστά, με τους Ρώσους να ακολουθούν. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι διαιτητές έκαναν κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να γυρίσουν το ματς.

Αποκορύφωμα είναι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όταν λαμβάνουν χώρα... όλες οι πιθανές παραβάσεις! Με το σκορ στο 63-64 υπέρ του Παναθηναϊκού στα 41" από την λήξη έχουμε: καλάθι του Τεόντοσιτς που δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού έρχεται απ'έξω, παράβαση 8" που δεν υποδεικνύεται, βήματα του Τεόντοσιτς, βήματα του Σισκάουσκας και πόδι του Κιριλένκο στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού.

Όλα αυτά ΜΟΝΟ στα 41 τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, με «εγκληματική» διαιτησία και σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα! Κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ πήρε την νίκη με 66-64 και την πρόκριση για τον τελικό, στερώντας απ'το τριφύλλι την ευκαιρία για το repeat και το 7ο αστέρι!

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Λόγκαν 2, Σάτο 3 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (1), Βουγιούκας, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου 10 (1), Γιασικεβίτσιους 19 (3)