Άκρως θετικά τα πρώτα δείγματα!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στα δύο πρώτα παιχνίδια της ιστορίας του στο NBA2K, με 61-64 και 63-53 από την Πριενάι, με τις πρώτες εικόνες της νεοσύστατης ομάδας να είναι άκρως ενθαρρυντικές!

Το ματς ξεκίνησε αρκετή ώρα μετά την προγραμματισμένη ώρα, λόγω προβλημάτων στην σύνδεση κι αφού ήδη υπήρξε μια διακοπή, με το σκορ στο 2-4 υπέρ των Λιθουανών.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 6-0 και 9-3, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα έδειξε μαχητικό πρόσωπο και ισοφάρισε σε 11-11, κλείνοντας το πεντάλεπτο στην ισοπαλία. Η Πριενάι πέρασε μπροστά και πήρε προβάδισμα ακόμα και 7 πόντων (18-25, 21-28), με το τριφύλλι να πλησιάζει στους 3 και τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -5.

Με ένα... κρεσέντο τριπόντων ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +8 στην τρίτη περίοδο, όμως με εντυπωσιακή προσπάθεια η λιθουανική ομάδα ισοφάρισε μέσα σε... 1 λεπτό, κάνοντας το ματς ντέρμπι εν'όψει του τελευταίου πενταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το τριφύλλι έβρισκε με ευκολία πόντους μέσα απ'την ρακέτα, όμως τα απανωτά τρίποντα των φιλοξενούμενων τους έφεραν στο +6, 1 λεπτό πριν το τέλος. Οι «πράσινοι» μείωσαν στους 3 όμως το τρίποντο της ισοφάρισης βρήκε σίδερο, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας του.

Τα πεντάλεπτα: 13-13, 28-33, 46-46, 61-64

Το τριφύλλι έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο και στο δεύτερο παιχνίδι απέναντι στους Λιθουανούς, οι οποίοι όμως ήταν σαφώς καλύτεροι στην έδρα τους. Η Πριενάι πήρε προβάδισμα από το πρώτο πεντάλεπτο και το διατήρησε με σχετική άνεση μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, κάνοντας έτσι το «2Χ2» απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Τα πεντάλεπτα: 15-11, 29-24, 48-38, 63-53