«Πάρτι» με καλεσμένο τον Βόλο

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε ιδανικά την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, επικρατώντας άνετα με 4-1 του Βόλου και δείχνοντας έτοιμος εν'όψει των πλέι-οφ! Νάγκι, Μακέντα (2) και Χατζηγιοβάνης οι σκόρερ.

Με το παιχνίδι να είναι ουσιαστικά αδιάφορο βαθμολογικά, ο Γιώργος Δώνης πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Ξενόπουλος, με τους Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Ζαγαρίτη να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Κουρμπέλης και Ανουάρ ήταν τα χαφ, με τους Χατζηγιοβάνη και Νάγκι στα άκρα και τον Μπουζούκη πίσω από τον προωθημένο Μακέντα.

Το ματς ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο για το τριφύλλι, που ευτύχησε να προηγηθεί στο τρίτο λεπτό με τον Νάγκι. Ο Μπουζούκης έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη και ο Ούγγρος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε στην κενή εστία, ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ αυτό δεν καθησύχασε τους «πράσινους», οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και θα μπορούσαν να απειλήσουν τόσο στο 13' όσο και στο 15', αλλά ο Κανταμούρο πρόλαβε τον Ανουάρ και ο Γκαραβέλης τον Μακέντα. Στο 18' ο Νάγκι πήρε εξαιρετική κάθετη από τον Σένκεφελντ, πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά αυτός ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να τον στείλει πλάι και να μην μπορεί να απειλήσει.

Ο Βόλος δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην εκπνοή του ημιχρόνου έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με πολύ όμορφη κεφαλιά του Μακέντα. Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά ουσιαστικά, με τον Γέντρισεκ να πιάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Νούνες πέρασε στην θέση του Πούγγουρα, ενώ οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ στο 47'. Ο Μακέντα έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, όμως ο Γκαραβέλης έδιωξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο τερματοφύλακας του Βόλου είπε «όχι» και στην κεφαλιά του Σένκεφελντ, ο οποίος τελικά σκόραρε στο 49' αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, για οφσάιντ του Κουρμπέλη που συμμετείχε στην φάση.

Το γκολ ήρθε τελικά για τους φιλοξενούμενους, με τον Γιόχανσον να κάνει το λάθος και τον Γέντρισεκ να κλέβει και με υπέροχο σουτ να μειώνει σε 2-1. Αμέσως μετά ο Μακέντα βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως άργησε υπερβολικά να σουτάρει και τελικά έκανε λάθος πάσα, «πετώντας» μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Βόλος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 61', με τον Ξενόπουλο να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Τόρες.

Η φάση που ουσιαστικά έκρινε το ματς ήρθε αμέσως μετά, με τον Γκουαροτσένα να αποβάλλεται στο 64' με δεύτερη κίτρινη μέσα σε 3 λεπτά, για κλωτσιά στον Γιόχανσον. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα εκμεταλλεύτηκε άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Μακέντα να «γράφει» το 3-1 με ωραίο σουτ μετά από ασίστ του Σένκεφελντ στο 68' και να «κλειδώνει» την νίκη.

Στο 76' το τριφύλλι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη, με τον Χατζηγιοβάνη να περνάει και τον Γκαραβέλη και να διαμορφώνει το 4-1, μετά από υπέροχη κάθετη του Μακέντα. Αμέσως μετά το γκολ ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Μπεκ και Περέα να αντικαθιστούν τους Νάγκι και Κουρμπέλη.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί εύκολα το 4-1 και να πηγαίνει στα πλέι-οφ με 44 βαθμούς, μειώνοντας την διαφορά από την ΑΕΚ στους 7. Μάλιστα, ο «δικέφαλος» αναδείχτηκε ισόπαλος εκτός έδρας με τον Πανιώνιο, με γκολ του «πράσινου» Εμμανουηλίδη.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Πούγγουρας (46' Νούνες), Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (77' Περέα), Ανουάρ, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Νάγκι (77' Μπεκ), Μακέντα