Παναθηναϊκός... αγνοείται!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις κάκιστες εμφανίσεις, έμεινε πίσω με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν επέστρεψε ποτέ, γνωρίζοντας την «βαριά» ήττα (66-97) από την ΤΣΣΚΑ. Μοναδικός διασωθείς ο Βουγιούκας!

Το τριφύλλι βρήκε γρήγορους πόντους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Τόμας, Φριντέτ και Παπαπέτρου να κάνουν το 6-4 και τον Καλάθη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 9-7. Η άμυνα όμως ήταν ακόμα μια φορά... απούσα, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να βρίσκουν με τεράστια άνεση εύκολα σουτ. Το τρίποντο του Φριντέτ έκανε το 14-12, ενώ με 5 πόντους από Καλάθη και Μήτογλου οι «πράσινοι» έφτασαν στο 19-17. Ακολούθησε ένα... 0-12 της ΤΣΣΚΑ, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας διψήφια διαφορά και 32 πόντους στο ενεργητικό της.

Ο Ίαν Βουγιούκας αποτέλεσε τον μοναδικό αξιόπιστο επιθετικό πόλο του Παναθηναϊκού στο μισό δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να φτάνουν ακόμα και στο +14 (26-40). Το τρίποντο του Ράουτινς έκανε το 31-40, ενώ ένα σερί 5-0 από Τόμας και Καλάθη έριξε την διαφορά στους 10. Οι βολές του Τόμας την διατήρησαν εκεί, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας δεχτεί σχεδόν 50 πόντους.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους Ρώσους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα σερί 6-0 με Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Τζόνσον, όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +17 και ουσιαστικά «καθάρισε» οριστικά το ματς.

Ο... εφιάλτης συνεχίστηκε για ακόμα 10 λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί με κανέναν τρόπο να σταματήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλησίασαν τους 100 πόντους και έφεραν την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, επικρατώντας τελικά με 66-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (2), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 6, Τζόνσον 2, Φριντέτ 5 (1), Καλάθης 10 (2), Ουάιλι, Μήτογλου 9, Μπέντιλ 2