Νέα «άλωση» του Ρέντη!

Μετά το Λιγκ Καπ, οι ΜΑΓΚΕΣ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέρασαν από το Ρέντη και για το πρωτάθλημα (1-3), δείχνοντας πανέτοιμοι να διεκδικήσουν τον τίτλο! Εντυπωσιακοί οι Ράπτης, Γιάκομπσεν, Ζήσης, πρώτη νίκη επί του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα μετά το 2015!

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό, που έμεινε από νωρίς πίσω με 3 πόντους (7-4, 9-6). Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +4, στα μέσα του σετ (14-10), με την κατάσταση να αλλάζει ολοκληρωτικά μόλις πήγε στην γραμμή του σερβίς ο Ράπτης. Με 4 σερί πόντους, ο τελευταίος εκ των οποίων άσος του, ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα και με τον Τσάτσιτς κατάφερε για πρώτη φορά να προηγηθεί. Ο Πελεκούδας έκανε το 20-22, ο Τσάτσιτς έδωσε διπλό σετ-μπολ στον Παναθηναϊκό και ο Ράνγκελ έκλεισε το πρώτο σετ υπέρ των «πράσινων».

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εμφανώς βελτιωμένοι στο δεύτερο σετ, πιέζοντας πολύ και με μεγάλη επιτυχία από το σερβίς. Η διαφορά γρήγορα ξέφυγε, με το τριφύλλι να μένει πίσω με 16-8 και να μην μπορεί να επιστρέψει. Το σερί που έψαχναν οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου άργησε να έρθει και ο Ολυμπιακός έφτασε χωρίς προβλήματα στο 1-1, παρ'ότι οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 3 πόντους.

Αντιστρόφως ανάλογα ήταν τα πράγματα στο τρίτο σετ, όπου το τριφύλλι κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Με Πελεκούδα και Ράνγκελ το σκορ έγινε γρήγορα 1-5, με τον Ράπτη να αναλαμβάνει στην συνέχεια δράση και τους «πράσινους» να φτάνουν στο 7-14. Ο Ολυμπιακός ήταν ανήμπορος να επιστρέψει, Ράνγκελ και Πελεκούδας έκαναν... πάρτι στο φιλέ και ο Παναθηναϊκός έφτασε επιβλητικά στο 1-2!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, όμως με τον Γιάκομπσεν να είναι σε εκπληκτική κατάσταση και τον Ρανγκέλ να τελειώνει ιδανικά τις φάσεις οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-7. Στάροβιτς και Πελεκούδας έφεραν το σκορ στο 7-10, με τον Τσάτσιτς να βρίσκει δύσκολο πόντο για το 13-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (17-17), το τριφύλλι πήρε ξανά «αέρα» 2 πόντων, όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ξανά (20-20). Οι ισοπαλίες συνεχίστηκαν (22-22), Τσάτσιτς και Στάροβιτς έδωσαν διπλό ματς-μπολ στον Παναθηναϊκό και ο Ράπτης τελείωσε το ματς, δίνοντας τους 3 βαθμούς στο τριφύλλι!

Τα σετ: 22-25, 25-21, 14-25, 23-25