Μυθικό ημίχρονο και νέα «100άρα»

Παίζοντας απίστευτο μπάσκετ για 20 λεπτά (32-67 στο ημίχρονο), ο Παναθηναϊκός έκανε... περίπατο στην έδρα του Ιωνικού και πήρε την νίκη με το εντυπωσιακό 65-110. Ξεχώρισε ο Περσίδης!

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φριντέτ και τους Παπαπέτρου και Τόμας να βρίσκουν σκορ, το τριφύλλι έφτασε σε ένα πολύ γρήγορο 4-15. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και με νέο τρίποντο του Φριντέτ έφτασε τους 22 (6-28). Τελικά η περίοδος έληξε με τους «πράσινους» στο +20, έχοντας πετύχει 36 πόντους.

Ο Πιτίνο πέρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον Παπαδάκη και ο νεαρός ευστόχησε αμέσως σε τρίποντο, όπως και ο Μήτογλου για το 16-44. Πριν τα μέσα της περιόδου ο Ράουτινς έφερε τον Παναθηναϊκό στο +33 και τους 53 πόντους, με την ομάδα να είναι πραγματικά καταιγιστική. Στην ανάπαυλα, το τριφύλλι είχε σκοράρει 67 πόντους, με 17/26 δίποντα και 10/17 τρίποντα!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με τον Ιωνικό να «τρέχει» ένα σερί και να κατεβάζει κάπως την διαφορά. Οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ και από την γραμμή των βολών, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +26.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Περσίδης, με 7 σερί πόντους, ενώ οι «πράσινοι» έπαιξαν εκπληκτικές άμυνες και δεν δέχτηκαν καλάθι για περίπου 6 λεπτά. Με γκολ-φάουλ του Ουάιλι ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε για ακόμα μια φορά φέτος τους 100 πόντους, φτάνοντας στο τελικό 65-110.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 14 (1), Ράις 8 (2), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8, Φριντέτ 12 (4), Ράουτινς 11 (2), Περσίδης 15 (1), Βουγιούκας 4, Παπαδάκης 3 (1), Τζόνσον 5 (1), Ουάιλι 15, Μήτογλου 11 (2)