Κι όμως, κατάφερε να χάσει!

Άνευρος. άνιωθος, άστοχος και τραγικός, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ευστοχήσει σε μόλις 1 (ΕΝΑ) τρίποντο στο παιχνίδι (1/20) και να ηττηθεί από τον -χωρίς Σπανούλη και Μιλουτίνοφ- Ολυμπιακό με 81-78. «Ζούγκλα» στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και έφτασε σε ένα γρήγορο προβάδισμα 8 πόντων (12-4), με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να αντιδρά άμεσα με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου. Το σκορ έφτασε στο 12-12, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου όμως με γκολ-φάουλ του Μπέντιλ και εντυπωσιακό καλάθι του Ράις, το τριφύλλι έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Ένα καλάθι του Μήτογλου και 3 βολές του Φριντέτ έφεραν το σκορ στο 18-24, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν εύστοχα τρίποντα και να φτάνουν στο 28-26. Το τριφύλλι πήρε ξανά διαφορά 5 πόντων, με Μήτογλου, Τόμας και Ράις, όμως κάποιες κακές επιλογές σε συνδυασμό με την μηδαμινή ευστοχία από το τρίποντο (0/10), έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό (7/12 τρίποντα) να πάρει μια διαφορά 6 πόντων στο ημίχρονο.

Ο Καλάθης κράτησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό με ωραίες ενέργειες και γκολ-φάουλ, όμως το «0» που συνέχισε να απαριθμεί τα «πράσινα» τρίποντα έδωσαν μεγάλο αβαντάζ στον Ολυμπιακό, που έφτασε ακόμα και στο +8 (63-55). Ένα μικρό σερί από Παπαγιάννη και Μπέντιλ έριξε την διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει τελικά στην τελευταία περίοδο από το -6.

Με Μπέντιλ και Παπαγιάννη το τριφύλλι έφερε το ματς στα ίσα, ενώ το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδας (1/18) από τον Καλάθη διαμόρφωσε το 70-70. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα, με τους «πράσινους» να μειώνουν με βολές και να βρίσκονται στο -3, με 8.2" να απομένουν. Ο Ρικ Πιτίνο κάλεσε τάιμ άουτ αλλά άφησε τον Φριντέτ στον πάγκο, με τον Τόμας να παίρνει το τελευταίο σουτ και να αστοχεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-69, 81-78

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 8, Ράις 12, Παπαγιάννης 10, Ράουτινς, Παπαπέτρου 10, Τζόνσον, Φριντέτ 2, Καλάθης 18 (1), Μήτογλου 11, Μπέντιλ 7