«Χαλαρή» ανατροπή στο Μαρκόπουλο

Τα «φίνα κορίτσια» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το Μαρκόπουλο και συνάντησαν σθεναρή αντίσταση στο δεύτερο σετ, όμως μόλις το κατέκτησαν έκαναν... παρέλαση, φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στο τελικό 1-3.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στην διάρκεια του πρώτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί βραχεία κεφαλή αλλά το Μαρκόπουλο να «χτυπάει» στο πιο κρίσιμο σημείο, να φτάνει στο 21-19 με σερί 3-0 και τελικά να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχες έμειναν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει ωστόσο στο 11-15. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε (16-16) όμως οι «πράσινες» δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και έφεραν το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, αφού μπήκε πολύ δυνατά και πήρε από νωρίς προβάδισμα 8 πόντων (6-14), το οποίο μάλιστα συνέχισε να αυξάνει. Το Μαρκόπουλο δεν επέστρεψε ποτέ και το τελικό 13-25 έδωσε στις «πράσινες» το σετ και το προβάδισμα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο -και τελευταίο- σετ, με το τριφύλλι να φτάνει στο 11-16 και την γηπεδούχο ομάδα να μην μπορεί να επιστρέψει. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε με άνεση στο 1-3 και πρόσθεσε 3 ακόμα πόντους στην συγκομιδή του.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 13-25, 16-25

Παναθηναϊκός  (Καμπερίδης): Βεργίδου 5 (1/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κοσμά 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Καλαντάτζε 14 (12/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 22 (21/45 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 14 (13/24 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κελεσίδη 2 (2/3 επ.) / Λεωνίδου (λ, 62% υπ. - 19% άριστες), Διώτη 3 (3/3 επ.), Κωνσταντέλλου 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου