«Χ» στην βροχή

Με τον καιρό να μην είναι σύμμαχος των δύο ομάδων, Παναθηναϊκός και Άρης αναδείχτηκαν ισόπαλοι (0-0) στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα. Καλύτερο το τριφύλλι στο δεύτερο ημίχρονο, δοκάρι ο Κουρμπέλης.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Σωκράτης Διούδης, με τους Ινσούα, Νούνες, Πούγγουρα και Αποστολάκη να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Χ. Δώνης και Κουρμπέλης ήταν τα χαφ, με τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη στις πτέρυγες και τους Περέα - Μακέντα στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς την παραμικρή συγκίνηση και σίγουρα θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν αν δημιουργήσουν ουσιαστικά καμία ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες, με τους τερματοφύλακες να είναι... θεατές της αναμέτρησης. Το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο κέντρο, με πρώτο μέλημα και των δύο να μην δεχτούν κάποιο τέρμα.

Έτσι, το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα και φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να έχει μια μικρή υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο αλλά να μην μπορεί σε καμία περίπτωση να την μετουσιώσει σε κάτι ουσιαστικό.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς ανώτερος, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, δίχως να τις εκμεταλλευτεί. Ο Κουέστα απομάκρυνε το σουτ του Χ. Δώνη στο 50', ο Μακέντα στο 64' πλάσαρε λίγο άουτ σε τετ-α-τετ και ο Κουρμπέλης στο 82' σημάδεψε το δοκάρι των φιλοξενούμενων με κεφαλιά.

Η είσοδος του Ζαχίντ έπαιξε ρόλο στην βελτίωση της εικόνας του τριφυλλιού, το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ της νίκης. Σ'αυτό μάλιστα έφτασε ο Άρης στο 61', με εκπληκτική ενέργεια του Φετφατζίδη, όμως σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τους «πράσινους» να είναι καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το «Χ» να μοιάζει το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Νούνες, Πούγγουρας, Αποστολάκης, Χ. Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (73' Χατζηθεοδωρίδης), Χατζηγιοβάνης (66' Ζαχίντ), Περέα (83' Καμπετσής), Μακέντα