Όρθιος με 10 παίκτες!

Παρ'ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και έπαιζε με παίκτη λιγότερο (αποβολή Σένκεφελντ), ο Παναθηναϊκός στάθηκε αξιοπρεπέστατα στην Κρήτη και με πέναλτι του Μακέντα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Μεγάλο ματς από τον Χρήστο Δώνη!

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε κάτω από τα δοκάρια τον Σωκράτη Διούδη, με τους Γιόχανσον, Νούνες, Σένκεφελντ και Ινσούα να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Οι Χ. Δώνης και Κουρμπέλης ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Περέα στην επίθεση, μαζί με τον Μακέντα.

Το τριφύλλι ήταν προσεκτικό στο ξεκίνημα του αγώνα, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 5' με τετ-α-τετ του Χατζηγιοβάνη, το οποίο σωστά δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Δύο λεπτά μετά απείλησε κι ο ΟΦΗ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ μετά την προβολή του Φιγκεϊρέδο.

Οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 19', όμως ο Σωτηρίου νίκησε τον Μπουζούκη σε τετ-α-τετ. Η πίεση του Παναθηναϊκού δεν σταμάτησε, με τον Μακέντα να σκοράρει στο 28' αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ, σε μια οριακή πάντως φάση. Ίδια κατάληξη είχε και το γκολ του Φιγκεϊρέδο στο 42', με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το τριφύλλι μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Μπουζούκης απείλησε στο 48', ο Χ. Δώνης δοκίμασε το πόδι του από μακριά στο 58', ενώ στο 60' σημάδεψε το δοκάρι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει γκολ στην πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Φιγκεϊρέδο να «εκτελεί» τον Διούδη μετά από παράλληλο γύρισμα. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα 3 λεπτά αργότερα, όταν ο Σένκεφελντ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες.

Ο Γ. Δώνης πέρασε αμέσως το ματς τον Χατζηθεοδωρίδη αντί του Χατζηγιοβάνη, ενώ στο 81' πέρασε και ο Ζαχίντ, στην θέση του Μπουζούκη. Η φάση που άλλαξε ξανά τα δεδομένα ήρθε στο 83', με τον κορυφαίο του Παναθηναϊκού, Χ. Δώνη, να κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Κουτρουμπή και τον Μακέντα να εκτελεί εύστοχα για το 1-1!

Ένα λεπτό μετά την ισοφάριση ο Στάικος σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 87' ο σκόρερ του τριφυλλιού αντικαταστάθηκε από τον Κολοβέτσιο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κουρμπέλης έχασε τεράστια ευκαιρία, με υπέροχο κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σουτ μόλις άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι τέλους και τον Παναθηναϊκό να παίρνει έναν σημαντικό βαθμό, παίζοντας με παίκτη λιγότερο μέσα στην πολύ δύσκολη έδρα του ΟΦΗ.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Νούνες, Σένκεφελντ, Ινσούα, Χ. Δώνης, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (81' Ζαχίντ), Χατζηγιοβάνης (73' Χατζηθεοδωρίδης), Περέα, Μακέντα (87' Κολοβέτσιος)