Όπως πέρσι...

Ο τραγικός Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμα και στο -16 απέναντι στο εντυπωσιακό Περιστέρι και παρά την μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο γνώρισε την πρώτη του ήττα (82-78) στο φετινό πρωτάθλημα. Εξαιρετικός ο Παπαδάκης, αγωνία για Καλάθη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωχελικά στο παρκέ, με το Περιστέρι να φτάνει γρήγορα στο 7-2. Η κατάσταση ωστόσο άλλαξε άμεσα, με τον Παπαπέτρου να οδηγεί το τριφύλλι στο σκοράρισμα και τους Φριντέτ, Τόμας, Τζόνσον, Βουγιούκα και Μήτογλου να τον ακολουθούν. Έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 9-21 και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7.

Η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους με βολές από Τόμας και Φριντέτ, όμως η τραγική άμυνα του Παναθηναϊκού επέτρεψε στο Περιστέρι να επιστρέψει και να μειώσει στο καλάθι (24-26). Ο Παπαγιάννης έδινε λύσεις, ενώ ο Παπαπέτρου σκόραρε τρίποντο, με το σκορ να φτάνει το 33-35. Οι γηπεδούχοι όμως επανήλθαν και πάλι και με εντυπωσιακό σερί κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Στην διάρκεια του πρώτου μέρους μάλιστα τραυματίστηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έκατσε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα, αφού ακολουθεί η «διαβολοβρομάδα» της Euroleague.

Ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα στην τρίτη περίοδο, όπου ο τραγικός Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει και έβλεπε την διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς. Το Περιστέρι έφτασε στο +11 (56-45) και συνέχισε να βρίσκει λύσεις, με τους «πράσινους» να είναι απλοί... θεατές στο ματς και να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -16!

Η κατάσταση άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει γρήγορα στους 6 με τρίποντο του Ράις (68-62) και μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό Παπαδάκη. Οι δύο ομάδες έβρισκαν εναλλάξ πόντους, με τον Ράις να σκοράρει από την γραμμή των βολών για το 78-73. Ο Παπαπέτρου ωστόσο αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 82-75 και τελικά να παίρνουν την τεράστια νίκη, παρά το τρίποντο του Ράις.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9, Παπαγιάννης 9, Παπαπέτρου 15 (3), Φριντέτ 4 (1), Καλάθης, Ράις 13 (2), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 5 (1), Τζόνσον 8 (2), Ουάιλι 6, Μήτογλου 6, Μπέντιλ