Νίκη εξάδας

Δίχως να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του, ο Παναθηναϊκός κέρδισε δίκαια με 2-0 την Λαμία και «πάτησε» 6άδα, φτάνοντας τους 20 βαθμούς. Χατζηγιοβάνης και Περέα οι σκόρερ.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, με τους Ινσούα, Κολοβέτσιο, Πούγγουρα και Αποστολάκη να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Παρτενέρ του Κουρμπέλη στο κέντρο ήταν ο Νούνες, ενώ πίσω από τον Μακέντα ξεκίνησαν οι Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης και Ζαχίντ.

Το τριφύλλι είχε μεν την κατοχή στα πρώτα λεπτά, δεν μπορούσε όμως να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Αντιθέτως, η Λαμία χτυπούσε στις κόντρες και απείλησε με σουτ των Βασιλόγιαννη και Δημούτσου, στο 4' και το 14', με τον Διούδη να αποκρούει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι δημιουργικά και έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες, με σουτ του Σκόνδρα και κεφαλιά του Τουράμ.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε με τίποτα να βρει τρόπο να απειλήσει, όμως από το... πουθενά ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 44'. Μετά από μπαλιά του Νούνες, ο Χατζηγιοβάνης έκανε εκπληκτικό κοντρόλ πάνω στην γραμμή και κέρδισε καθαρό πέναλτι από τον τερματοφύλακα της Λαμίας, εκτελώντας με υπέροχο τρόπο για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Μπουζούκη στο 51' να περνά άουτ και τον Παναθηναϊκό να διατηρεί εύκολα το 1-0, δίχως να φτιάχνει ή να δέχεται φάσεις. Η στιγμή που έγειρε ολοκληρωτικά την πλάστιγγα υπέρ του τριφυλλιού ήρθε με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Μπεχαράνο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Μπουζούκη, αφήνοντας την Λαμία με 10 παίκτες.

Στο 73' ο Παναθηναϊκός μπορούσε να «τελειώσει» το ματς, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Μακέντα, που βρέθηκε σε θέση βολής μετά από λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Πέντε λεπτά μετά ο Ιταλός βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ του ήταν κάκιστο.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Γ. Δώνης προχώρησε σε δεύτερη αλλαγή, με τον Μπεκ να αντικαθιστά τον Γιάννη Μπουζούκη, ενώ δύο λεπτά ο Περέα «καθάρισε» την νίκη του τριφυλλιού. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του μέσα στην περιοχή και ο νεαρός επιθετικός με εξαιρετική προσποίηση και σουτ διαμόρφωσε το 2-0, «κλειδώνοντας» τους 3 βαθμούς για τον Παναθηναϊκό.

Στο 87' ο Καμπετσής πέρασε στην θέση του Μακέντα, ο οποίος πιστοποίησε πως βρίσκεται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Κουρμπέλης σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να διατηρούν το 2-0 και με την νίκη αυτή να ανεβαίνουν στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Νούνες, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (80' Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ (53' Περέα), Μακέντα (87' Καμπετσής)