Μοιρασιά στον Βόλο

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τον Βόλο, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, αλλά οι αρκετές χαμένες ευκαιρίες δεν του επέτρεψαν να φύγει με το «διπλό» (1-1). Χατζηγιοβάνης ο σκόρερ.

Ο Γιώργος Δώνης δεν προχώρησε σε εκπλήξεις στην ενδεκάδα, με τον Χατζηθεοδωρίδη να παίρνει την θέση του Κουρμπέλη στην μεσαία γραμμή, δίπλα στον Χρήστο Δώνη. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Διούδης, με τους Ινσούα, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο και Γιόχανσον να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Μακέντα, με τους Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη και Κολοβό πίσω του.

Το ματς ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, που μόλις στο 5ο λεπτό κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Χατζηθεοδωρίδη. Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση και με όμορφο χτύπημα αλά Πανένκα άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους». Ο σκόρερ και ο Μακέντα απείλησαν στο 12' και το 15' αντίστοιχα, ενώ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 18', όταν ο Ιταλός στράικερ γύρισε την μπάλα παράλληλα αλλά ο Χατζηθεοδωρίδης δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Ο Βόλος απείλησε πρώτη φορά στο 23', με ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ 1 λεπτό μετά ο Μακέντα σκόραρε με υπέροχο πλασέ, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Η φάση που άλλαξε τα δεδομένα ήρθε στο 33', όταν ο Δώνης ανέτρεψε αντίπαλο επιθετικό μέσα στην περιοχή και ο Μουνίθ ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-1.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους υπήρξαν 3 καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους να έχουν τις δύο. Στο 43' ο Μπουζούκης πρόλαβε τελευταία στιγμή με προβολή τον Ζοάο, ενώ στο 44' ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Ντεντάκη. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Μακέντα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μελίσσα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέρασαν στο ματς οι Περέα και Νούνες, αντί των αρνητικών Κολοβού και Χατζηθεοδωρίδη. Ο Παναθηναϊκός απείλησε με το «καλημέρα», με σουτ του Μακέντα, ενώ στο 49' οι αμυντικοί του Βόλου πρόλαβαν μια μπαλιά προς τον Μπουζούκη. Το τριφύλλι όσο περνούσε ο χρόνος έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με την σέντρα του Χατζηγιοβάνη στο 64' να κόβεται τελευταία στιγμή σε κόρνερ και την κεφαλιά του Μακέντα στο 66' από πλεονεκτική θέση να περνάει άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ο Γ. Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Ούφε Μπεκ να αντικαθιστά τον Γιόχανσον, σε μια προσπάθεια να γίνει η ομάδα πιο απειλητική για να πάρει το ματς. Στο 80' το τριφύλλι είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μακέντα να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή από πάσα του Χ. Δώνη, αλλά το σουτ του να κοντράρεται και στην συνέχεια να απομακρύνεται από τον Δημόπουλο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Νούνες σούταρε λίγο άουτ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει ωραία σέντρα στο 83' και την κεφαλιά του Μπεκ να περνά λίγο άουτ. Ο Νούνες απείλησε και στο 90', με νέο σουτ που πέρασε άουτ. Η φάση του αγώνα χάθηκε στο 92', με τον Περέα να βλέπει τους αμυντικούς του Βόλου να σταματούν πάνω στην γραμμή το πλασέ του και στην συνέχεια τον Μακέντα να πλασάρει απελπιστικά άουτ.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον (76' Μπεκ), Χ. Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (46' Νούνες), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Κολοβός (46' Περέα), Μακέντα