Με το δεξί στην «διαβολοβδομάδα»!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φριντέτ (22π.) και τους Καλάθη και Παπαγιάννη να είναι εξαιρετικοί, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 81-78 την Φενέρ στο άδειο ΟΑΚΑ και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Ισραήλ!

Το τριφύλλι δεν επηρεάστηκε από το άδειο ΟΑΚΑ και προηγήθηκε γρήγορα με 11-6, με τον Καλάθη να το οδηγεί και τους Τόμας και Φριντέτ να ακολουθούν. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, όμως με Παπαγιάννη και Μήτογλου οι «πράσινοι» έφτασαν στο +7. Ο Μπράουν επέστρεψε στα παρκέ μετά από 1 μήνα πετυχαίνοντας αμέσως τρίποντο, αλλά με 5 πόντους στο φινάλε η Φενέρ έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1.

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέτρεψαν την κατάσταση, εδραιώνοντας διαφορά ακόμα και 6 πόντων (27-33). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν άφησε το ματς να του ξεφύγει και με τους Φριντέτ και Παπαγιάννη να βοηθούν στο σκοράρισμα μείωσε στον πόντο. Μάλιστα, με καλάθι του Παπαπέτρου οι «πράσινοι» ισοφάρισαν, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια στο -4.

Η τρίτη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί ολοκληρωτικά σε επίθεση και άμυνα. Φριντέτ και Παπαγιάννης έκαναν από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας τους στο τριφύλλι, με τον Έλληνα σέντερ να είναι εκπληκτικός στην επίθεση. Καλάθης και Παπαπέτρου πήραν το «βάρος» της άμυνας, με τον διεθνή φόργουορντ να στέλνει την διαφορά στους 10 (65-55) με τρίποντο!

Ένα γρήγορο 5-0 με Τόμας και Παπαπέτρου έφερε την διαφορά στους 13, με τους Ράις και Φριντέτ να την διατηρούν εκεί (74-61). Η ομάδα του Ζοτς, όπως ήταν αναμενόμενο, δεν εγκατέλειψε το ματς και με ένα σερί 2-13 πλησίασε στο καλάθι (76-74), όμως ένα εντυπωσιακό κλέψιμο του Ράις έδωσε τεράστια «ανάσα» στο τριφύλλι στα 24". Ο Φριντέτ ευστόχησε σε μια βολή (77-74) και οι «πράσινοι» επέλεξαν να κάνουν φάουλ. Ο Σλούκας ευστόχησε και στις 2 και οι Τούρκοι έστειλαν στην γραμμή τον Φριντέτ, που διαμόρφωσε το 79-76. Η Φενέρ σκόραρε ξανά, στα 5.4", ο Φριντέτ ευστόχησε σε ακόμη δύο βολές και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την τελευταία επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την τεράστια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78