Έχασε λόγω άμυνας και ριμπάουντ

Ο Παναθηναϊκός ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός στην επίθεση, όμως η κακή του άμυνα για 20 λεπτά και η... τρομακτική αδυναμία για ριμπάουντ, έδωσαν μια άνετη νίκη στην Μπαρτσελόνα (98-86). Μεγάλο ματς απ'τον Φριντέτ, πέντε οι διψήφιοι!

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, που είδε τον Μίροτιτς να κάνει... πλάκα στην επίθεση και να οδηγεί τους Καταλανούς στο 10-2. Οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 5 με βολές του Φριντέτ και πόντους από Τόμας και Παπαγιάννη, με τον Καλάθη να αναλαμβάνει στην συνέχεια δράση (21-16). Ο Ουάιλι προσέφερε 4 πόντους, ενώ με 3/3 βολές του Ράις στην εκπνοή του δεκαλέπτου, το τριφύλλι μείωσε στους 5. Όλα αυτά σε μια περίοδο που οι παίκτες του Πιτίνο μάζεψαν... 1 μόλις ριμπάουντ, έναντι 11 των αντιπάλων τους!

Ο Καλάθης με τρίποντο και καλάθι έφερε τον Παναθηναϊκό στο -2 (30-28), με τους Φριντέτ και Παπαπέτρου να συμβάλλουν ώστε η διαφορά να παραμείνει σε απόσταση ενός σουτ (45-42). Ωστόσο ένα λανθασμένο σφύριγμα και η τεράστια αδυναμία του τριφυλλιού να πάρει ριμπάουντ επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν σε διψήφια διαφορά, πριν μειώσει ο Μπέντιλ με τρίποντο.

Ο μαγικός Φριντέτ πέτυχε 5 σερί πόντους, ενώ με βοήθεια από Τόμας και Μήτογλου ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι (60-58). Η άμυνα του τριφυλλιού βελτιώθηκε αισθητά, ενώ ο Φριντέτ έβρισκε λύσεις είτε με πόντους είτε με ασίστ. Με την τελευταία εξ'αυτών, ο Βουγιούκας διαμόρφωσε το 71-65 και άφησε... ανοιχτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ράις μπήκε στην «εξίσωση» με τρίποντο και καλάθια, ο Τόμας ευστόχησε από τα 6.75μ., όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από τους 4 πόντους (81-77). Οι «μαχαιριές» του Ντιλέινι και οι κακές επιλογές του Καλάθη έδωσαν αέρα 13 πόντων (94-81) στην Μπαρτσελόνα, η οποία έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (1), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 19 (2), Καλάθης 13 (2), Ουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπέντιλ 3 (1)