Έβγαλε την «αγγαρεία»

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου, παίρνοντας εύκολα την νίκη με 87-74 παρά την κακή εικόνα. Ράις και Τζόνσον οι κορυφαίοι.

Ο Ήφαιστος ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν στο αμυντικό κομμάτι, ενώ επιθετικά έβρισκε λύσεις κυρίως από το τρίποντο. Ο Τζόνσον πέτυχε 8 γρήγορους πόντους, ενώ Ουάιλι και Φριντέτ σκόραραν στο τελευταίο λεπτό, για να δώσουν «αέρα» 5 πόντων στο τριφύλλι.

Με Φριντέτ και Τόμας η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 8, με τους «πράσινους» να την διατηρούν μέχρι τα μέσα περίπου της περιόδου. Ωστόσο στην συνέχεια εμφανίστηκαν ξανά οι κακές επιθετικές επιλογές, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν μέχρι και να προηγηθούν (40-41). Στο τέλος του ημιχρόνου πάντως ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους με τον Ράις, κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα στο +3.

Ένα γρήγορο 7-0 με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου ανέβασε την διαφορά στους 10, ενώ με καλάθι του Ουάιλι το σκορ έφτασε στο 59-46. Οι νησιώτες ωστόσο δεν εγκατέλειψαν το ματς, επιστρέφοντας για ακόμη μια φορά και μειώνοντας στους 6 (61-55). Με τρίποντο του Παππά και καλάθι του Ράις πάντως ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +9.

Δύο γρήγορα τρίποντα από Μπέντιλ και Ράις «τελείωσαν» οριστικά το ματς, με το τριφύλλι να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να φτάνει εύκολα στο τελικό 87-74, διατηρώντας το απόλυτο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Τζόνσον 11 (3), Φριντέτ 9 (1), Καλάθης 7 (1), Μήτογλου 6, Ράις 14 (2), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 2, Παπαδάκης, Ουάιλι 4, Μπέντιλ 8 (2)