Έκανε το καθήκον του

Το τριφύλλι πέρασε ένα εύκολο απόγευμα, επικρατώντας με 96-74 του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Κορυφαίος ο Παπαγιάννης, ντεμπούτο με 5 πόντους για Περσίδη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα με τον Τζόνσον να πετυχαίνει 5 πόντους (7-2), ενώ με τρίποντο και καλάθι του Τόμας απέκτησε διψήφια διαφορά (19-8). Μπράουν και Παπαγιάννης προσέφεραν πόντους, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει το τριφύλλι στο +11.

Με Παππά και Παπαγιάννη η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (33-18), με τους φιλοξενούμενους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν. Παππάς και Μπράουν διατήρησαν το «πράσινο» προβάδισμα στους 15 πόντους (46-31), με τον Ουάιλι να διαμορφώνει το 50-37. Αξίζει να αναφερθεί ότι 1:27 πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε το πρώτο του καλάθι με την πράσινη φανέλα ο Νίκος Περσίδης, στο ντεμπούτο του με το τριφύλλι.

Το Ρέθυμνο έκανε την προσπάθειά του και μείωσε σε μονοψήφια τιμή την διαφορά, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από τον Καλάθη, κλείνοντας τελικά την περίοδο στο +14 με υπέροχη συνεργασία Καλάθη - Παπαγιάννη από επαναφορά, στην εκπνοή.

Στην τελευταία περίοδο το τριφύλλι έκανε συντήρηση, με το... κοντέρ να συνεχίζει να γράφει και τον Περσίδη να πετυχαίνει και τρίποντο, ενώ ο Παππάς με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 96-74. Έτσι, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες και έχασαν για μόλις 4 πόντους μια ακόμα κατοστάρα εντός των συνόρων.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 50-37, 69-55, 96-74

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 5 (1), Τζόνσον 7 (1), Μπράουν 10, Καλάθης 11 (3), Ουάιλι 12, Ράις 11 (3), Παπαγιάννης 18, Παππάς 8 (1), Περσίδης 5 (1), Βουγιούκας, Παπαδάκης, Μήτογλου 9