Έφτασε στην πηγή, αλλά...

Το τριφύλλι προσπάθησε, έκανε συγκλονιστική προσπάθεια και μια τεράστια ανατροπή στο τρίτο σετ, όμως ηττήθηκε με 2-3 από τον Ολυμπιακό, παίρνοντας τον έναν βαθμό. Φοβερή ατμόσφαιρα, εξαιρετική εμφάνιση για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, φτάνοντας στο 5-2 με άσο του Ράπτη. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε διακοπή για αρκετά λεπτά λόγω χρήσης δακρυγόνου από την αστυνομία, η οποία όμως δεν επηρέασε τους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα (12-10) και όταν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (13-13) ο Στάροβιτς «τελείωσε» το σετ με το σερβίς του. 6 σερί πόντοι, οι 2 άσοι, με τον Ρανγκέλ να δίνει... ρεσιτάλ σε όλη την διάρκεια του σετ και τον Γιάκομπσεν να μοιράζει μαεστρικά την μπάλα, για το πολύ εύκολο 1-0 του τριφυλλιού!

Εντελώς διαφορετική ήταν η κατάσταση στο δεύτερο σετ, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν σαφώς βελτιωμένοι και να «χτίζουν» μεγάλες διαφορές. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 10 (8-18) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 1-1.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έδωσαν μια γερή μάχη στο τρίτο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μια διαφορά 2 πόντων στην μεγαλύτερη διάρκεια και τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 16-16 με άσο του Στάροβιτς και λάθος των φιλοξενούμενων. Το σκορ έφτασε στο 18-22, με το τριφύλλι να κάνει μια εκπληκτική ανατροπή και να ισοφαρίζει σε 23-23 με την... πλάτη του Ανδρεόπουλου και τον Ράπτη στο σερβίς. Ο νεαρός συνέχισε τα εκπληκτικά σερβίς και με μπλοκ του Πανταλέων ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 2-1!

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ, φτάνοντας στο 6-9 και το 10-14. Ωστόσο με τον εντυπωσιακό Ράπτη ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και κατάφερε να προηγηθεί με 18-17. Ένα κρίσιμο λάθος του Πανταλέων διαμόρφωσε το 19-21, με το τριφύλλι να ισοφαρίζει με εντυπωσιακή προσπάθεια σε 22-22! Στον τελευταίο πόντο ωστόσο ο Ανδρεόπουλος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το αντίπαλο μπλοκ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο Παναθηναϊκός «χάρισε» γρήγορα 2 πόντους με λάθος σερβίς, έμεινε σε απόσταση ενός πόντου (8-9), όμως με 4 σερί άσους του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-14 και πήρε την νίκη, με το τριφύλλι να παίρνει έναν βαθμό.

Τα σετ: 25-20, 14-25, 25-23, 23-25, 9-15