Δίκαιη ήττα στο «ήσυχο» ΟΑΚΑ

Το τριφύλλι γνώρισε δίκαιη ήττα από την Ρεάλ (75-87), υστερώντας σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Κορυφαίος ο Φριντέτ (18π. - 9ρ.), διαμαρτυρία με σιγή στο πρώτο ημίχρονο από την Θύρα 13.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παρκέ, με τον «καυτό» Φριντέτ να βρίσκει πόντους με τρίποντα και βολές και το τριφύλλι να φτάνει στο 16-11, έχοντας βρει σκορ από πολλούς παίκτες. Ωστόσο, ένα «νεκρό» διάστημα επιθετικά επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 0-8, κλείνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα και ισοφάρισε (25-25) με Τζόνσον, Τόμας και Καλάθη, ενώ με νέους πόντους του Φριντέτ και του Μήτογλου έμεινε σε απόσταση... ανάσας (32-35). Ωστόσο, ένα νέο σερί της Ρεάλ της έδωσε διψήφια διαφορά και μεγάλο προβάδισμα εν'όψει του δεύτερου μέρους.

Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Μαδριλένους όμως να παρουσιάζουν εξαιρετικό πρόσωπο σε επίθεση και άμυνα και να στέλνουν την διαφορά στους 18 (39-57). Από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους, έπαιξαν άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση από Καλάθη, Παπαπέτρου, Παπαγιάννη, Μήτογλου και Φριντέτ κατάφεραν να πλησιάσουν στους 8, με τον Αμερικανό μάλιστα να βλέπει την μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει σε τρίποντο στην λήξη!

Στα 10 τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά, κυριαρχώντας απόλυτα και στον τομέα των ριμπάουντ. Οι προσπάθειες των «πράσινων» δεν επέφεραν κανένα αποτέλεσμα, με την Ρεάλ να παίρνει την δίκαιη επικράτηση με 75-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 4, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Φριντέτ 18 (4), Καλάθης 19 (1), Ουάιλι, Μήτογλου 7 (1)