«Υπερηχητικός»!

Ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός του Ρικ Πιτίνο ήταν σοβαρότατος απέναντι στην ΑΕΚ και ξεπέρασε για ακόμη μια φορά φέτος τους 100 πόντους (72-104), δείχνοντας πως είναι έτοιμος για τα πλέι-οφ με την Ρεάλ! Νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης, σκόραραν όλοι οι «πράσινοι»!

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς, φτάνοντας γρήγορα στο 4-0 και το 8-4, με τους «πράσινους» να χάνουν κάποια σουτ και να βρίσκουν πόντους από Τόμας και Παπαγιάννη. Ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε με την είσοδο στο παρκέ του Βουγιούκα, ο οποίος πέτυχε 6 σερί πόντους και μαζί με τον Λάνγκφορντ και τους υπόλοιπους παίκτες, έφερε το σκορ στο 14-25 και στο 18-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν στην «εξίσωση» οι Λεκαβίτσιους και Λοτζέσκι, ενώ ο Παπαγιάννης βελτίωσε την απόδοσή του. Καλάθης και Κιλπάτρικ σκόραραν πίσω από τα 6.75μ. και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, σταματώντας τελικά στους 18, με την ομάδα του Πιτίνο να παίρνει διαφορά ασφαλείας από το πρώτο μέρος.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην συνέχεια του αγώνα. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκό, ο οποίος ξεκίνησε με δύο γκολ-φάουλ από Παπαγιάννη και Τόμας και τελικά πρόσθεσε άλλους 25 πόντους στην συγκομιδή του, φτάνοντας στο 54-80 και δίνοντας μεγάλες διαστάσεις στην άνετη νίκη του.

Παρ'ότι το ματς είχε κριθεί προ πολλού, ο Παναθηναϊκός ήταν «υπερηχητικός» και στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκοράροντας ξανά με κάθε τρόπο, προσφέροντας θέαμα στον κόσμο και ξεπερνώντας για ακόμη μια φορά φέτος τους 100 πόντους, πιστοποιώντας πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση εν'όψει των πλέι-οφ με την Ρεάλ!

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-55, 54-80, 72-104

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 17, Παπαπέτρου 2, Καλάθης 6 (1), Τόμας 18 (2), Κιλπάτρικ 2, Λοτζέσκι 10 (1), Γκιστ 8, Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 12, Μήτογλου 5, Λεκαβίτσιους 12, Λάνγκφορντ 11