Χωρίς φρένα!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 την Κηφισιά και είναι έτοιμος να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος!

Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» είχαν από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα στο 14-9 και το 21-13. Ωστόσο, με ένα εντυπωσιακό σερί η Κηφισιά ισοφάρισε σε 22-22, με το τριφύλλι ωστόσο να το κατακτά με 25-23.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί και στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο 14-14 και το 19-17. Στο φινάλε πάντως ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερες επιλογές κι έφτασε στο 25-20.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και στο τρίτο σετ, που ήταν πραγματική διαφήμιση του βόλλεϋ. Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα, η Κηφισιά ισοφάρισε και προηγήθηκε στην «τελική ευθεία» και μετά από 5 παρατάσεις, το τριφύλλι έφτασε στο τελικό 30-28.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 30-28

Παναθηναϊκός (Δ. Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ), Χ. Ανδρεόπουλος 5 (3/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Πεντίδης 1 (1/2 επ.), Γαλιώτος