Βραδιά ρεκόρ και πρόκρισης!

Ο ΜΥΘΙΚΟΣ Καλάθης και ο εξαιρετικός Γκιστ «καθάρισαν» την Μπούντουτσνοστ (87-67) και ο Παναθηναϊκός κατέλαβε την 6η θέση και πάει... Μαδρίτη για τα πλέι-οφ! Ιστορικό triple-double (11π. - 11ρ. - 18ασ.) για τον αρχηγό του τριφυλλιού!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με 4-0 (Παπαγιάννης και Κιλπάτρικ), όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ χωρίς κανένα άγχος και με σκοπό να τα δώσουν όλα για ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Έτσι, το σκορ έγινε γρήγορα 4-7 και 10-13, με το τριφύλλι να βρίσκει «αντίδοτο» με βολές (2/2 Βουγιούκας, 2/2 Παπαπέτρου) και τρίποντα (από Καλάθη, Λάνγκφορντ και Γκιστ), ώστε να κλείσει την περίοδο μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η μπάλα πήγαινε συνεχώς στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, που ήταν άκρως αποτελεσματικοί. Η Μπούντουτσνοστ έμεινε κοντά στο σκορ για αρκετή ώρα (26-26, 30-30, 34-34), όμως από εκεί και μετά το τριφύλλι κυριάρχησε. Ο Γκιστ έκανε «πάρτι» στο αντίπαλο καλάθι και μαζί με την βοήθεια του Τόμας (8 πόντοι ο Γκιστ και 7 ο Τόμας σε εκείνο το σημείο) έφεραν το σκορ στο 49-36 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκε για την προσφορά του στον σύλλογο ο τεράστιος Κώστας Τσαρτσαρής, μέσα σε κλίμα αποθέωσης από τον κόσμο, που φώναζε ρυθμικά το όνομά του!

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους, με τους Τόμας, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη να σκοράρουν για το 58-41. Οι Μαυροβούνιοι έκαναν μια προσπάθεια να επιστρέψουν, κατάφεραν να μειώσουν στους 8 (58-49, 64-56), αλλά το καλάθι του Παπαπέτρου διατήρησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε... πανηγυρικό χαρακτήρα από νωρίς. Κι αυτό γιατί λίγα λεπτά μετά την έναρξή του, ο Νικ Καλάθης έγινε μόλις ο 2ος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που πέτυχε triple-double, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο! Στα αγωνιστικά δεν άλλαξε κάτι, με το τριφύλλι να κυριαρχεί και με τον Γκιστ να κάνει τεράστιο ματς να φτάνει στην εύκολη επικράτηση, που του δίνει την 6η θέση και τον στέλνει στην Μαδρίτη για τα πλέι-οφ!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 17 (2), Λάνγκφορντ 4 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 12, Γκιστ 23 (1), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 11 (1), Μήτογλου 2