Το «καθάρισε» στο δεύτερο

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με τα γκολ των Δώνη και Ινσούα (από τα καλύτερα γκολ της χρονιάς) κέρδισε εύκολα με 2-0 τον Άρη!

Σε ένα παγωμένο, κυριολεκτικά και μεταφορικά, γήπεδο, οι δύο ομάδες μπήκαν συντηρητικά στο παιχνίδι, με το πρώτο σουτ να έρχεται στο 3' από τον Μαρτίνες και να περνάει ψηλά άουτ. Στο επόμενο δεκάλεπτο δεν υπήρξε τίποτα σημαντικό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την -ανούσια- κατοχή και στο 15' να διαμαρτύρονται για πέναλτι, με τον διαιτητή σωστά να μην υποδεικνύει κάτι. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια για το τριφύλλι ήρθε στο 20', με το σουτ του Ινσούα να φεύγει ωστόσο πολύ ψηλά.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για τον Άρη, με τον Μαρτίνες να βρίσκεται ανενόχλητος μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη, στο 22'. Ακολούθησαν κάποια εύκολα σουτ των Μακέντα και Δώνη, ενώ στο 42' ο Οικονόμου έκανε πολύ ωραία κούρσα, φτάνοντας μέχρι την περιοχή των «κίτρινων», αλλά σούταρε αδύναμα πάνω στον Κουέστα.

Το τριφύλλι μπήκε στο δεύτερο μέρος πολύ πιο δυνατά, απειλώντας για πρώτη φορά στο 48' με ένα βολέ του Κουρμπέλη που πέρασε άουτ. Ο Άρης «απάντησε» με τον Ντιγκινί να πλασάρει άουτ μετά από εκτέλεση φάουλ, για να αναλάβει ξανά τα ηνία του αγώνα ο Παναθηναϊκός. Στο 54' ο Ρόουζ πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα από την εξαιρετική σέντρα του Οικονόμου, ενώ στο 58' ο Κουέστα έκανε τεράστια απόκρουση σε καρφωτή κεφαλιά του Ινσούα, με τον Δώνη να μην μπορεί να πλασάρει στην εξέλιξη της φάσης. Δύο λεπτά νωρίτερα, στο 56', ο Γκαρσία σούταρε μόλις άουτ για τον Άρη.

Το γκολ για τους «πράσινους» ήρθε τελικά στο 63', με τον Μακέντα να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Δώνη να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα! Λίγα λεπτά μετά, ο σκόρερ του Παναθηναϊκού άφησε την θέση του στον Όμρι Άλτμαν. Κι ο Ισραηλινός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έβγαλε ασίστ στον Εμάνουελ Ινσούα, που με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πλασέ «κρέμασε» τον Κουέστα και διαμόρφωσε το 2-0!

Στο 77ο λεπτό ο Γιώργος Δώνης προχώρησε στην δεύτερη αλλαγή του, με τον Καμπετσή να αντικαθιστά τον Χατζηγιοβάνη. Μάλιστα, ένα λεπτό μετά θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, αλλά μετά από την εκπληκτική μπαλιά του Κουρμπέλη άνοιξε πολύ το κοντρόλ και δεν κατάφερε να πλασάρει. Δέκα λεπτά μετά, πέρασε στο ματς και ο Εμμανουηλίδης, αντί του Φεντερίκο Μακέντα.

Ο νεαρός είχε κι αυτός την ευκαιρία του, στο 88', αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την αντίπαλη περιοχή κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης πήρε μια κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ. Στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με το τριφύλλι να φτάνει εύκολα στην νίκη.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Γιόχανσον, Χ. Δώνης (73' Άλτμαν), Κάτσε, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (77' Καμπετσής), Μακέντα (86' Εμμανουηλίδης)