Κατώτερος των περιστάσεων

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος, ηττήθηκε δίκαια από την Ρεάλ (78-63) και πλέον θα ψάξει το... θαύμα και την ανατροπή που δεν έχει συμβεί ποτέ!

Παρ'ότι οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Τόμας και βρήκαν πόντους και με τον Κιλπάτρικ, η Ρεάλ ήταν επιβλητική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε άνευρος και με κάκιστες επιλογές στην επίθεση και «φθηνά» λάθη βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά (14-4), που έφτασε ακόμα και τους 15 πόντους (21-6), για να μειώσει με βολές ο Λάνγκφορντ.

Η παρουσία των Γκιστ και Αντετοκούνμπο στην δεύτερη περίοδο άλλαξε εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση και μαζί με τις εκπληκτικές άμυνες του Θανάση έστειλε το σκορ στο 27-17. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίρνουν σκορ από το τρίποντο, όμως με τρίποντο του Τόμας και καλάθι του Κιλπάτρικ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με μονοψήφια διαφορά.

Ο Κιλπάτρικ μπήκε «ζεστός» και στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας 5 πόντους και φέρνοντας την διαφορά στους 7. Ωστόσο, το τριφύλλι ήταν κάκιστο στην συνέχεια και δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ρεάλ, η οποία ξέφυγε με 21 πόντους (59-38), βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο «τέλος» στο ματς.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το ματς να «ανοίγει», τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετούς πόντους και την Ρεάλ να μην αγχώνεται σε κανένα σημείο, φτάνοντας στην άνετη επικράτηση και κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 13 (2), Λάνγκφορντ 4 (1), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 7 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 10 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 1, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου