Έχασε την μάχη, όχι τον πόλεμο!

Με τον Καλάθη σε κακή κατάσταση για 30 λεπτά, τον Λεκαβίτσιους να αποχωρεί χτυπημένος, τον Γκιστ να μην βρίσκεται στο 100% και κόντρα σε μια άκρως εχθρική διαιτησία, ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσα στην Μαδρίτη και ηττήθηκε στο φινάλε (75-72), δείχνοντας πως η σειρά έχει πολύ δρόμο!

Οι «πράσινοι» ήταν άτυχοι στο ξεκίνημα, βλέποντας το καλάθι να «φτύνει» τα σουτ των Καλάθη και Παπαγιάννη. Η Ρεάλ με δύο διαδοχικά τρίποντα έφτασε στο 6-0, με το τριφύλλι να πλησιάζει με Τόμας και Κιλπάτρικ. Οι Μαδριλένοι είχαν σταθερά το προβάδισμα, όμως το τρίποντο του Λεκαβίτσιους και οι πόντοι του Βουγιούκα κρατούσαν κοντά (19-15) τον Παναθηναϊκό, που τελικά έκλεισε την περίοδο στο -4.

Λάνγκφορντ και Βουγιούκας συνέχισαν να είναι τα σημεία αναφοράς στην επίθεση του Παναθηναϊκού, ο οποίος έβλεπε την Ρεάλ να μεγαλώνει την διαφορά (30-23, 32-25). Τα τρίποντα των Καλάθη και Κιλπάτρικ έριξαν την διαφορά στον πόντο, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια με το +8.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, φτάνοντας ακόμα και τους 14 (49-35), με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει να χάνει την επαφή με το σκορ. Ένα τρίποντο του Τόμας «ξύπνησε» τον Παναθηναϊκό, για αναλάβει δράση ο Παπαπέτρου με δύο ακόμη σουτ από τα 6.75μ. Το σκορ έφτασε στο 56-46, για να ακολουθήσει νέο σερί του τριφυλλιού, που έφερε το σκορ στο 56-52, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +6.

Η ομάδα του Πιτίνο ήταν αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τελικής πτώσεως, και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη -που μπήκε στην εξίσωση του αγώνα- και Βουγιούκα κατάφερε να πλησιάσει στους 3 (64-61) και να αναγκάσει τον Λάσο να καλέσει τάιμ-άουτ. Το σερί των «πράσινων» συνεχίστηκε με Τόμας και Καλάθη (2 τρίποντα και καλάθι), με το σκορ να φτάνει στο 71-72, 1:19 πριν το φινάλε. Έκτοτε όμως ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε πόντους, με την Ρεάλ να φτάνει στο 75-72 με βολές και τον Τόμας να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 9, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10, Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο