Έκανε το καθήκον του

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 87-76 τον Προμηθέα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Καλάθη και Παπαπέτρου (4/4 τρίποντα!). Ανησυχία για Γκιστ!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι και αιφνιδιάστηκε από την εξαιρετική άμυνα του Προμηθέα, που είχε ως συνέπεια άσχημα ποσοστά στα σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 4-9, με τους «πράσινους» να ανατρέπουν την κατάσταση με τρίποντα από Παπαπέτρου και Κιλπάτρικ (12-9). Ωστόσο, ο Προμηθέας έβρισκε τρόπους να διασπάσει την «πράσινη» άμυνα, με αποτέλεσμα να κλείσει την περίοδο στο +7.

Γκιστ και Μήτογλου κατέβασαν την διαφορά στους 5 (20-25), με τον Αμερικανό ωστόσο να τραυματίζεται σε μια ανύποπτη φάση και να «παγώνει» το ΟΑΚΑ. Αμέσως οδηγήθηκε στον πάγκο, όπου του τοποθετήθηκε πάγος στο γόνατο. Η ομάδα της Πάτρας έφτασε μέχρι το 20-28, για να ακολουθήσει ένα σερί του Παναθηναϊκού με Καλάθη και Λοτζέσκι, που έφεραν το σκορ στο 31-30. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αυξάνει την διαφορά, φτάνοντας στο +8 με βολές του Βουγιούκα (38-30), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι στον πόντο (44-43), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Πιτίνο. Ωστόσο, ο Παπαπέτρου ήταν ο κύριος εκφραστής της «πράσινης» αντεπίθεσης, σκοράροντας μεταξύ άλλων και δύο συνεχόμενα τρίποντα, στέλνοντας την διαφορά στο +12. Ο Προμηθέας ωστόσο αντέδρασε ξανά, κλείνοντας την περίοδο στο -5.

Βουγιούκας και Μήτογλου ανέβασαν την διαφορά στους 9, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ και δύο τρίποντα έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να πλησιάσουν ξανά στον πόντο. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να «καθαρίσει» το παιχνίδι και με τους Καλάθη και Τόμας απέκτησε διαφορά ασφαλείας. Ο Παπαπέτρου μάλιστα με τρίποντο την ανέβασε στους 11, με τον Κιλπάτρικ να διαμορφώνει το τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-30, 60-55, 87-76

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 16 (4), Καλάθης 19 (2), Τόμας 13 (2), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2