Άδοξο «αντίο»

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, είχε σε μεγάλη μέρα τον Ματ Λοτζέσκι, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρεάλ, που «άλωσε» το ΟΑΚΑ (82-89) και τελείωσε την σειρά με 0-3.

Η Ρεάλ μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και έφτασε σε ένα γρήγορο 4-12, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να επιστρέφει με τον Ματ Λοτζέσκι. 7 σερί πόντοι του Αμερικανού έφεραν την διαφορά στο σουτ, ενώ με τρίποντο του Καλάθη το τριφύλλι πέρασε μπροστά (16-14). Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να βρουν λύσεις και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +5.

Ο Παπαπέτρου έδωσε πολύτιμους πόντους, όμως το σκορ ξέφυγε για ακόμα μια φορά (25-34), με τους «πράσινους» να βρίσκουν όμως την λύση. Το τρίποντο του Λοτζέσκι σήμανε την αντεπίθεση του τριφυλλιού, που με γκολ-φάουλ του Τόμας και καλάθι του Παπαπέτου έφερε το ματς στα ίσα (34-34), πήγε στο +4 με έμμεσο... τετράποντο (!) του Λοτζέσκι και έκλεισε το ημίχρονο στο +5.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αμέσως, όμως με τρίποντο του Καλάθη και τους Γκιστ και Παπαγιάννη να σκοράρουν, το τριφύλλι κατάφερε να φτάσει ξανά στο +5 (54-49). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου η Ρεάλ ήταν καλύτερη, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 3 (55-58), για να έρθει η ισοφάριση με το τρίποντο του Λάνγκφορντ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν πραγματικά «ροντέο», με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, ένα τρίποντο του Ράντολφ έδωσε «αέρα» 6 πόντων στους Μαδριλένους (72-78), 1:51' πριν από το τέλος. Η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ με την Ρεάλ να παίρνει την νίκη και να τελειώνει την σειρά με 0-3, παίρνοντας την πρόκριση στο final-4.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Κιλπάτρικ, Λοτζέσκι 16 (3), Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου