Δεν γίνονται αυτά!

Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο... κλάσμα του δευτερολέπτου, όμως το σουτ της χρονιάς από τον Ρούντι έδωσε την νίκη στην Ρεάλ (73-74). Καλάθης και Λάνγκφορντ οι κορυφαίοι.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που πέτυχε τον πρώτο πόντο της αναμέτρησης, γεγονός που... εξόργισε τον Παναθηναϊκό. Παπαπέτρου, Καλάθης και Τόμας έφεραν το σκορ στο 10-3, ενώ με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 12 (18-6). Οι Μαδριλένοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ για τους «πράσινους» μπήκε στην... εξίσωση και ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 6 πόντους για το 28-14, ενώ έβγαλε ασίστ για το εξαιρετικό buzzer-beater του Βουγιούκα (32-14), μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, «ακουμπώντας» κυρίως την μπάλα στον Ταβάρες. Η διαφορά έπεσε στους 9 (35-26), με τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει μόλις 3 πόντους (από βολές) μέχρι τα μέσα της περιόδου. Κάπου εκεί βγήκε μπροστά ο μεγάλος Νικ Καλάθης: τρίποντο, καλάθι, νέο καλάθι και... 42-28. Ο Παπαπέτρου διατήρησε την διαφορά στους 14 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το τριφύλλι στο +12, έπειτα από 1/2 βολές του Καλάθη.

Ο Κιλπάτρικ με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 13, όμως η Ρεάλ άρχισε να μειώνει ξανά, φτάνοντας μέχρι και το -5. Βουγιούκας και Λάνγκφορντ (τρίποντο) έδωσαν ξανά διψήφια διαφορά στους «πράσινους», με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να πλησιάσουν στους 6 στο τέλος της περιόδου.

Μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 11 πόντους, όπου την έστειλαν το τρίποντο του Λάνγκφορντ και το τρίποντο και το γκολ-φαουλ του Τόμας (71-60). Η Ρεάλ ωστόσο έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και στον πόντο (71-70), με τον Λάνγκφορντ να «ξεκολλάει» επιθετικά τον Παναθηναϊκό. Με το σκορ στο 73-71, ο Ρούντι ευστόχησε σε «σκοτωμένο» τρίποντο από μεγάλη απόσταση και υπό πίεση στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου, δίνοντας τελικά την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 9, Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 2