Αήττητο ήταν... και πάει!

Η απουσία του Καλάθη αποδείχτηκε πολύ μεγάλο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έμοιαζε να έχει το μυαλό του στην Μπούντουτσνοστ και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα (80-72), από το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη!

Το Περιστέρι ήταν άκρως ανταγωνιστικό στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να παίζει για μεγάλο διάστημα χωρίς κλασικό δημιουργό, με τους Λάνγκφορντ και Κιλπάτρικ στην πεντάδα. Οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από τα «5άρια» τους, με τους Παπαγιάννη και Βουγιούκα να μετρούν από 4 πόντους ο καθένας στην πρώτη περίοδο και τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια στο φινάλε για το 20-22.

Η επίθεση του Παναθηναϊκού κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και στην δεύτερη περίοδο, με την άμυνα ωστόσο να είναι βελτιωμένη. Η διαφορά έφτασε τους 5 με τους Αντετοκούνμπο και Μήτογλου και συνέχισε να ανεβαίνει, για να έρθει το 29-39 από τον Παπαπέτρου. Ο Λάνγκφορντ διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα, ενώ ο Βουγιούκας με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 36-45.

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση άλλαξε, με το Περιστέρι να «τρέχει» ένα εντυπωσιακό σερί και να πλησιάζει άμεσα στους 3 (46-49). Λεκαβίτσιους και Παπαπέτρου κράτησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά, ενώ ο Γκιστ διαμόρφωσε το 55-60, με το μομέντουμ ωστόσο να ευνοεί τους γηπεδούχους.

Αυτό φάνηκε και στην τελευταία περίοδο, αφού η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 63-60. Τόμας και Κιλπάτρικ έφεραν το ματς στα ίσα (66-66), ενώ με βολές του Λεκαβίτσιους το τριφύλλι προηγήθηκε ξανά (68-69). Ωστόσο, στην τελική ευθεία του ματς ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε τρόπο να σουτάρει, το Περιστέρι ευστόχησε σε «μεγάλα» σουτ κι έτσι έφτασε στο τελικό 80-72, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 10, Τόμας 15, Κιλπάτρικ 7, Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 3, Αντετοκούνμπο 3, Λάνγκφορντ 12 (2)