Το ήθελε, το άξιζε, το πήρε!

Ο Παναθηναϊκός ήταν αισθητά καλύτερος σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια, προηγήθηκε από νωρίς με ένα πολύ όμορφο γκολ του Άλτμαν κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα (1-0) απέναντι στον Αστέρα. Μεγάλο ματς ο Κουρμπέλης!

Μετά τα πρώτα 10 αναγνωριστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέλαβε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα, με τον Αστέρα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Κουρμπέλης και Κάτσε ήταν σε καλή ημέρα, δημιουργώντας δύο καλές στιγμές στο 10' και το 12'. Στην πρώτη το σουτ του Αλβανού κατέληξε άουτ, μετά από ωραία συνεργασία των δύο τους, ενώ στην δεύτερη ο Κάτσε έκανε την σέντρα και ο Κουρμπέλης έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά.

Το γκολ ήρθε στην... τρίτη και φαρμακερή φάση, με τον Κουρμπέλη να βγάζει εκπληκτική μπαλιά και τον Άλτμαν να κάνει ιδανικό κοντρόλ και τελείωμα, για το 1-0. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, με τις τελικές των Μπουζούκη και Άλτμαν στο 22' και το 27' να μην ανησυχούν ιδιαίτερα τον Παπαδόπουλο. Στην μοναδική του καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, ο Αστέρας έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Καλτσά να προλαβαίνει την έξοδο του Διούδη να πλασάρει ψηλά προ κενής εστίας.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος με σουτ του Χατζηγιοβάνη, ενώ ο Μανιάς έχασε στο 57' την μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του, πλασάροντας άουτ σε τετ-α-τετ. Με την συμπλήρωση μια ώρας αγώνα ο Μουνιέ πήρε την θέση του σκόρερ του Παναθηναϊκού, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο το τριφύλλι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 62', με τον Διούδη να αποκρούει το σουτ του Καλτσά, ενώ στο 69' ο Γιόχανσον έβγαλε μια εκπληκτική κάθετη, με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει κακό γύρισμα μέσα στην περιοχή.

Στο 71' αποχώρησε από το γήπεδο και ο Κουρμπέλης, που είχε δεχτεί νωρίτερα χτύπημα, για να περάσει στην θέση του ο Χρήστος Δώνης. Στο 74' ο Μακέντα έκανε δυνατό γύρισμα για τον Μουνιέ, ενώ στο 77' οι «πράσινοι» έβγαλαν υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Χατζηγιοβάνη να πλασάρει μόλις άουτ στο τετ-α-τετ. Λίγο νωρίτερα, ο Διούδης είχε μπλοκάρει το δυνατό σουτ του Αραβίδη.

Στο τελευταίο 10λεπτο πέρασε στο ματς και ο Πούγγουρας, αντί του Χατζηγιοβάνη, με στόχο να συμβάλλει στην διατήρηση του 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά και τα 4 των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τους «πράσινους» να διατηρούν το 1-0 και να επιστρέφουν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Μαυρομμάτης, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης (71' Χ. Δώνης), Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (81' Πούγγουρας), Άλτμαν (60' Μουνιέ), Μακέντα