ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

Μετά το «μαγικό» ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και είδε τον εξαιρετικό ΠΑΟΚ να διεκδικεί στα ίσα το τρόπαιο. Ωστόσο, το τελικό 73-79 χάρισε στο τριφύλλι το 19ο Κύπελλο της ιστορίας του!

Ο Παναθηναϊκός ήταν σε εκπληκτική κατάσταση στο ξεκίνημα του αγώνα, σουτάροντας με εξωπραγματικά ποσοστά ευστοχίας. Με 5 πόντους του Τόμας το σκορ έφτασε γρήγορα στο 3-5, ενώ Καλάθης και Γκιστ το ανέβασαν στο 3-13. Στην συνέχεια ανέλαβε την... σκυτάλη ο Λάνγκφορντ, για το 3-18, ενώ ο Καλάθης διαμόρφωσε το 3-20. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει ξανά τον δρόμο προς το «πράσινο» καλάθι, με το τριφύλλι να κλείνει την περίοδο στο +15 με πόντους από Αντετοκούνμπο, Γκιστ και Μήτογλου.

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την απόδοσή του στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας σε 22-29 και αναγκάζοντας τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ-άουτ. Καλάθης, Λάνγκφορντ και Γκιστ ανέβασαν ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, ενώ ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 32-44. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε πάντως την διαφορά στους 10, με τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν ξανά στο ματς.

Με καλάθι του Τόμας η διαφορά πήγε στους 12, με τους «πράσινους» όμως να παθαίνουν... μπλακ-άουτ στην πορεία. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε επικίνδυνα, Τόμας, Γκιστ και Λάνγκφορντ έδωσαν «ανάσα» στο τριφύλλι, όμως η διαφορά συνέχισε να πέφτει. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά με νέο σερί 5-0 και τρίποντο στο... τελευταίο δέκατο της περιόδου, οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στον πόντο!

Ο «δικέφαλος του βορρά» πέρασε για πρώτη φορά στο ματς μπροστά, με τους Καλάθη και Λάνγκφορντ να ευστοχούν αμέσως σε συνεχόμενα τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν τα παράτησε, φτάνοντας ξανά στο 70-67. Με 6  συνεχόμενες βολές και ωραίο καλάθι του Γκιστ το σκορ έφτασε στο 70-75, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει ξανά στο καλάθι. Στο τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός ήταν εύστοχος στις βολές, οι Θεσσαλονικείς έχασαν τις επιθέσεις τους και το ματς έληξε με το σκορ στο 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79