20 λεπτά υπόθεση...

Ο Παναθηναϊκός ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν την... ιστορική απόφαση να αποχωρήσουν στο ημίχρονο! Με ΠΑΟΚ στον τελικό το τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με τον Βουγιούκα να σκοράρει και να βγάζει άμυνα και τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει 5 πόντους για το 9-5. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο, όμως με σερί 11-0 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τόμας, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +12 (20-8). Η λήξη της περιόδου βρήκε το τριφύλλι με διψήφια διαφορά, μετά από πόντους των Κιλπάτρικ και Παπαπέτρου.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καλάθη να σκοράρει για 3 και τους Γκιστ και Τόμας να κάνουν το 30-16. Οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούσαν να πλησιάσουν, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει καλές άμυνες και να βρίσκει πάντα επιθετικές λύσεις. Γκιστ και Παπαπέτρου ήταν αποτελεσματικοί, ενώ με τρίποντο του Λάνγκφορντ και καλάθι του Καλάθη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +18, με το ΟΑΚΑ να «φλέγεται»!

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ποτέ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την απόφαση να μην κατέβει στο γήπεδο, διαμαρτυρόμενος για την διαιτησία. Έτσι, αφού πέρασε το χρονικό διάστημα των 12.30 λεπτών που προβλέπεται, ο αγώνας κατοχυρώθηκε στους «πράσινους» που προκρίθηκαν στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ!

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 40-25