Τετέλεσται

Άνευρος και άστοχος, ο Παναθηναϊκός γνώρισε άλλη μια εκτός έδρας ήττα από την Μακάμπι (84-75) και πλέον ψάχνει... θαύμα για είσοδο στην 8αδα! Λοτζέσκι-Καλάθης οι κορυφαίοι, 4/22 τρίποντα το τριφύλλι!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παιχνίδι, με τον Νικ Καλάθη να είναι «ζεστός» και να πετυχαίνει 7 γρήγορους πόντους, μοιράζοντας και μια εντυπωσιακή ασίστ στον Τζέιμς Γκιστ. Το τριφύλλι έφτασε στο 8-11, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και τους Πέιν και Λοτζέσκι να δίνουν στους «πράσινους» διαφορά τεσσάρων πόντων. Με εύστοχο τρίποντο πάντως, η Μακάμπι έριξε την διαφορά στον πόντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί βελτιώθηκαν και ανέτρεψαν την κατάσταση, φτάνοντας ακόμα και στο +9, παρ'ότι το τριφύλλι ξεκίνησε με έμμεσο τρίποντο του Μήτογλου. Ένα νέο γκολ-φάουλ του Λοτζέσκι είχε ρίξει προσωρινά την διαφορά στους 2 (29-27), ενώ Πέιν και Τόμας συνέβαλαν ώστε η Μακάμπι να μην μπορέσει να ξεφύγει και να πάει στα αποδυτήρια στο +5.

Με τρίποντο του Κιλπάτρικ η διαφορά έπεσε στο καλάθι, με τους «πράσινους» όμως να πέφτουν σε... «black-out» και να βλέπουν τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 51-38. Λοτζέσκι και Παπαπέτρου μείωσαν, με την Μακάμπι να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα αλλά τον Παναθηναϊκό να μειώνει από τους 15 στους 8, διατηρώντας ελπίδες για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» έκαναν την προσπάθεια να επιστρέψουν, κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4 πόντους με τους Καλάθη και Παπαπέτρου να κάνουν μεγάλη εμφάνιση, όμως στην «τελική ευθεία» του αγώνα η Μακάμπι ανέκτησε μια διαφορά ασφαλείας και έφτασε στο τελικό 84-75, «ψαλιδίζοντας» ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες του Παναθηναϊκού για είσοδο στην «8άδα».

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12, Πέιν 4, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6 (1), Κιλπάτρικ 3 (1), Λοτζέσκι 14 (1), Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7