Στο ίδιο έργο θεατές...

Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε υπό αντίξοες συνθήκες στην... λίμνη της Λαμίας, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Δοκάρι ο Κουρμπέλης, μυθικές ευκαιρίες για Χατζηγιοβάνη και Βέργο!

Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν κανονικό ποδόσφαιρο, με το πρώτο ημίχρονο να θυμίζει περισσότερο... πόλο. Η μπάλα συνέχεια στον αέρα, αφού στο έδαφος κολλούσε συνεχώς στο νερό, και φυσικά καμία επιθετική ενέργεια δεν μπορούσε να υλοποιηθεί υπό αυτές τις συνθήκες.

Έτσι, Λαμία και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν από 1 καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο. Στο 11' ο Επστάιν βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, αλλά πλάσαρε απελπιστικά άουτ, ενώ στο 38' ο Κουρμπέλης σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Κομίνης υπέδειξε -αμφισβητούμενο- πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πούγγουρα, με τον Μπαράλες να διαμορφώνει το 1-0 από τα 11 βήματα.

Στο 62' η Λαμία έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Διούδης έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Δημούτσου. Ο Αγγελίνας πέρασε τον Εμμανουηλίδη αντί του Χατζηθεοδωρίδη, με τους «πράσινους» να απειλούν 2 λεπτά μετά αλλά τον Κατσίκα να προλαβαίνει τον Βέργο.

Στο 70' πέρασε στο ματς και ο Μουνιέ, ενώ στο 73' ο Βέργος έχασε... μυθική ευκαιρία, όταν είδε τον Αντέτζο να αποκρούει πάνω στην γραμμή το σουτ που επιχείρησε σε κενή εστία! Επτά λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 ο Αγγελίνας ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, περνώντας τον Χρήστο Δώνη αντί του Τζανδάρη.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τον Χατζηγιοβάνη να χάνει άλλη μια... μυθική ευκαιρία, αφού προσπάθησε να περάσει τον Κατσίκα αντί να πασάρει στον Μουνιέ στο άδειο τέρμα! Ο νεαρός έχασε νέα τεράστια φάση 2 λεπτά μετά, πλασάροντας μέσα από την μικρή περιοχή ψηλά άουτ.

Στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα και να καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός (Αγγελίνας): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Γιόχανσον (70' Μουνιέ), Τζανδάρης (83' Δώνης), Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (62' Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Βέργος