Νέος αποκλεισμός απ'την Λαμία

Το γκολ του Εμμανουηλίδη έστειλε το ματς στην παράταση (1-0), ο Βέργος έχασε το... ΑΧΑΣΤΟ στο 120' και η Λαμία πήρε στα πέναλτι την πρόκριση (2-4) επί του Παναθηναϊκού!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με διάθεση να πιέσει από το πρώτο λεπτό, φτάνοντας πάρα πολύ κοντά στο γκολ στο 8'. Ο Μακέντα άνοιξε όμορφα στον Καμπετσή, αλλά το γύρισμα του τελευταίου ήταν πολύ δυνατό και ο Χατζηγιοβάνης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά μετά ο Μπουζούκης βρήκε όμορφα τον Χατζηθεοδωρίδη, που κατέβασε αλλά είδε το σουτ του να κοντράρει. Η Λαμία βγήκε μπροστά και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 15', με τον Καραμάνο να βγαίνει απέναντι στον Διούδη και να πλασάρει μόλις άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και στο 22', σε μια κόντρα δύο εναντίον δύο, με τον Διούδη να μπλοκάρει τελικά την πάσα του Καραμάνου. Στο 24' ο Μπουζούκης σούταρε άουτ από πολύ μακριά, στο 26' ο Μακέντα νικήθηκε από τον Μελίσσα σε σουτ από πλάγια θέση και στο 28' ο Χατζηθεοδωρίδης είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ και στο 33', με τον Ινσούα να κάνει το κλέψιμο αλλά να βιάζεται και να σουτάρει πάνω στον Μελίσσα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να έχουν την κατοχή αλλά την Λαμία να είναι καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και να μην αφήνει ανοιχτούς δρόμους προς τα καρέ του τερματοφύλακά της.

Η είσοδος του Κουρμπέλη αντί του Χατζηθεοδωρίδη ανέβασε ακόμα περισσότερο τον Παναθηναϊκό, με τον Έλληνα χαφ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 55', όταν ο Μελίσσας απέκρουσε ενστικτωδώς και εξ'επαφής το τελείωμά του από γύρισμα του Μακέντα.

Στο 64' ο Καμπετσής έκανε μια υπέροχη ντρίμπλα, αλλά βγήκε με την μπάλα άουτ, ενώ στο 67' άφησε την θέση του στον Δημήτρη Εμμανουηλίδη. Ο νεαρός είχε καλή στιγμή στο 70', αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. 11 λεπτά πριν το φινάλε ο Δώνης έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα, περνώντας τον Βέργο στην θέση του Φάνη Μαυρομμάτη!

Το γκολ ήρθε τελικά στο 83ο λεπτό, με τον Χατζηγιοβάνη να βγάζει μια εκπληκτική σέντρα και τον Εμμανουηλίδη να κάνει άψογο τελείωμα στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Στο 90' μάλιστα το τριφύλλι έφτασε κοντά και στο 2-0, με τον Κολοβέτσιο να παίρνει την κεφαλιά από το κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Μελίσσα.

Η παράταση ξεκίνησε με... φρενήρη ρυθμό. Ο Μελίσσας έκανε μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Ινσούα, με τον Επστάιν να χάνει τετ-α-τετ και έναν συμπαίκτη του να σημαδεύει το δοκάρι του Διούδη 1 λεπτό μετά! Ο Παναθηναϊκός βγήκε ξανά μπροστά, με τον Βέργο να μην μπορεί να τελειώσει καλά την φάση σε τετ-α-τετ και το 1-0 να διατηρείται τελικά μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Οι «πράσινοι» είχαν την «χρυσή» ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, αλλά ο Βέργος κατάφερε να χάσει ακόμα ένα τετ-α-τετ απέναντι στον Μελίσσα, σε μια πραγματικά μοναδική φάση στο 120'!

Στην διαδικασία των πέναλτι, Χατζηγιοβάνης και Μακέντα ευστόχησαν, με το σκορ να φτάνει στο 2-2. Ο Κάτσε είδε τον Μελίσσα να αποκρούει, ο Κουρμπέλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι κι έτσι ο Καραμάνος «υπέγραψε» την δεύτερη συνεχόμενη πρόκριση της Λαμίας επί του τριφυλλιού.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Μαυρομμάτης (79' Βέργος), Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Χατζηθεοδωρίδης (46' Κουρμπέλης), Κάτσε, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (67' Εμμανουηλίδης), Μακέντα