Μάγκικο «διπλό» με 10!

Παρ'ότι έπαιζε με 10 παίκτες για πάνω από μισή ώρα, ο Παναθηναϊκό πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Αγρίνιο, με γκολ του Γιάννη Μπουζούκη! Πρώτη νίκη για το πρωτάθλημα μέσα στο 2019 για τους «πράσινους».

Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως ο Μακέντα βιάστηκε να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση, σπαταλώντας μια πολύ καλή στιγμή στο 3'. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν κακός, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν διαδρόμους προς τις αντίπαλες περιοχές και να μην μπορούν να απειλήσουν.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες στο 28', με τον Μαλή να κάνει την κεφαλιά και τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε τελικά στο 33ο λεπτό, μετά από επιμονή του Χατζηγιοβάνη, ωραίο γύρισμα του Μακέντα και προβολή του Μπουζούκη. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις στο πρώτο τέταρτο. Στο 59' έλαβε χώρα η φάση που άλλαξε τα δεδομένα, με τον Έργκους Κάτσε να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα και να αφήνει τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες.

Πέντε λεπτά μετά πέρασε στο ματς ο Χρήστος Δώνης, αντί του Φεντερίκο Μακέντα, ενώ στο 75' ο Καμπετσής αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη. Ο Παναιτωλικός βγήκε μπροστά, όμως δυσκολευόταν να φτιάξεις φάσεις και ουσιαστικά απείλησε για πρώτη φορά στο 78', με τον Διούδη να μπλοκάρει την προβολή του Γουίλιαν.

Το τριφύλλι είχε μεγάλη ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς στο 85', όμως ο Κυριακίδης μπλόκαρε το «σκάψιμο» που επιχείρησε εκτός περιοχής ο Καμπετσής. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Παντελάκη να αντικαθιστά τον σκόρερ Μπουζούκη.

Στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί εύκολα το 0-1 και να παίρνει την μεγάλη νίκη!

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Μαυρομμάτης, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Γιόχανσον, Κάτσε, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (89' Παντελάκης), Χατζηγιοβάνης (75' Καμπετσής), Μακέντα (64' Χ. Δώνης)