«Κλοπή» και... αυτοκτονία!

Ο νωχελικός Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την Λάρισα, παρ'ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το πρώτο λεπτό. Τραγικά διαιτητικά λάθη για άλλη μια φορά, δεν δόθηκαν δύο ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ πέναλτι στο τριφύλλι! Μακέντα ο σκόρερ.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, που στο πρώτο λεπτό κέρδισε πέναλτι κι αποβολή. Ο Μαυρομμάτης έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά και ο Γκοΐκοβιτς «γκρέμισε» τον Μακέντα, με τον Ιταλό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0. Στο 4' οι «πράσινοι» πλησίασαν και σε δεύτερο γκολ, με τον Εμμανουηλίδη να σουτάρει λίγο άουτ από πλάγια θέση.

Το τριφύλλι είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αν και δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων. Το σουτ του Ινσούα στο 13' πέρασε άουτ, ενώ η κεφαλιά του Κουλιμπαλί στο 23', μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε παράλληλα με την εστία. Στο 29' ο τερματοφύλακας της Λάρισας μπλόκαρε το σουτ του Εμμανουηλίδη, στην τελευταία ουσιαστικά φάση του πρώτου μέρους.

Οι «πράσινοι» είχαν 71% κατοχή στα πρώτα 45 λεπτά και είδαν την Λάρισα να «γράφει» μόλις 1 τελική, με ένα μακρινό σουτ, σε ένα ματς που έμοιαζε... τελειωμένο από το ξεκίνημα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Άλτμαν πέρασε στην θέση του Μπουζούκη, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο διαιτητής αρνήθηκε καθαρό πέναλτι για τράβηγμα του Καρανίκα στον Κουρμπέλη! Κι αφού δεν έγινε το 2-0, η Λάρισα στην... πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στον αγώνα ισοφάρισε, με ατομική ενέργεια και σουτ του Ντέλετιτς.

Το τριφύλλι συνέχισε να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας με κεφαλιά του Δώνη στο 56'. Στο 63ο λεπτό πέρασε στο ματς και ο Μουνιέ, στην θέση του Τζανδάρη, με τον Γιώργο Δώνη να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του. Λίγα λεπτά μετά, στο 76', ο Χατζηθεοδωρίδης πήρε την θέση του Εμμανουηλίδη.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός ήταν ασύνδετος και δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Στο 82' το σουτ του Ινσούα έφυγε πολύ άουτ, ενώ στο 87' ο διαιτητής αρνήθηκε νέο πεντακάθαρο πέναλτι για τράβηγμα φανέλας στον Μακέντα! Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρίστινσον έβγαλε με δυσκολία σε κόρνερ το σουτ του Κουρμπέλη, ενώ από την εκτέλεση μπλόκαρε και την κεφαλιά του «πράσινου» αρχηγού, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Μαυρομμάτης, Παντελάκης, Κουλιμπαλί, Χ. Δώνης, Τζανδάρης (62' Μουνιέ), Κουρμπέλης, Μπουζούκης (46' Άλτμαν), Εμμανουηλίδης (75' Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα