«Καθάρισε» στο φινάλε

Στο 30' ο Άρης ήταν πίσω για μόλις έναν πόντο, όμως με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έφτασε στο άνετο 85-65 και διατήρησε το αήττητο εντός των συνόρων. Κορυφαίος ο Καλάθης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Άρης ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει μόνιμα με καλάθια του Πέιν και τρίποντο του Καλάθη (7-7). Με νέο τρίποντο του αρχηγού και καλάθι του Παπαπέτρου οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά, για να κλείσουν τελικά το δεκάλεπτο στο +8 με τον Καλάθη να έχει τον ρόλο του δημιουργού και τους Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λοτζέσκι, Γκιστ και Λεκαβίτσιους να σκοράρουν.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους «πράσινους» να θεμελιώνουν σταθερά διψήφια διαφορά. Οι Λοτζέσκι και Μήτογλου ήταν σε καλή κατάσταση, ενώ σταδιακά άρχισαν να συνεισφέρουν επιθετικά και οι Τόμας και Κιλπάτρικ. Ο Πιτίνο πέρασε στο ματς και τους Παπαγιάννη και Καλαϊτζάκη, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +17.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για το τριφύλλι, το οποίο πέτυχε μόλις 9 πόντους και είδε τον Άρη να σκοράρει 25 και να πλησιάζει στον πόντο. Παρ'ότι τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά, με τρίποντο (!) του Πέιν, οι «πράσινοι» είχαν τραγικές επιλογές στην επίθεση και κάκιστη αμυντική λειτουργεια, με αποτέλεσμα η λήξη του δεκαλέπτου να βρει το σκορ στο 60-59.

Στην τελική ευθεία πάντως ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια, στέλνοντας γρήγορα την διαφορά στους 7 και στην συνέχεια φτάνοντας ξανά σε διψήφιο προβάδισμα. Το τρίποντο του Παπαπέτρου έκανε το 77-65, ενώ με νέο τρίποντο του Κιλπάτρικ η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους. Τελικά το... κοντέρ σταμάτησε στο +20, με τον Γκιστ να διαμορφώνει με βολές το τελικό 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 18 (4), Τόμας 8, Κιλπάτρικ 9 (2), Πέιν 11 (1), Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12, Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5