«Κατάρρευση» στο ΣΕΦ

Άστοχος, στατικός και χωρίς φαντασία, ο χειρότερος Παναθηναϊκός της φετινής σεζόν γνώρισε εύκολη ήττα στο ΣΕΦ (79-65), χάνοντας μάλιστα και την διαφορά του πρώτου αγώνα! Μήτογλου, Λεκαβίτσιους και Καλάθης οι κορυφαίοι.

Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί και να φέρνει τον Ολυμπιακό στο 9-4 και το 12-6. Ο Τόμας κρατούσε τον Παναθηναϊκό κοντά, ενώ η είσοδος του Μήτογλου άλλαξε τα δεδομένα. Ο Έλληνας φόργουορντ μάζεψε επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε από την γραμμή του τριπόντου και... οδήγησε την «πράσινη» αντεπίθεση, με την διαφορά να πέφτει από τους 8 στο καλάθι.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, με τον Παναθηναϊκό να σπαταλά συνεχόμενες επιθέσεις. Το τρίποντο του Λεκαβίτσιους και το καλάθι του Παπαγιάννη έριξαν την διαφορά στους 5, όμως οι «ερυθρόλευκοι»... εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ στο 36-21. Ο Παππάς μείωσε με γκολ-φάουλ και βολή, αλλά η λήξη του ημιχρόνου βρήκε το τριφύλλι στο -16.

Αντίστοιχη ήταν η κατάσταση και στην συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό να... δεινοπαθεί για να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά έφτασε από νωρίς στους 20 πόντους, με τους παίκτες του Πιτίνο να αδυνατούν να πλησιάσουν, έχοντας τραγικά ποσοστά σε κάθε είδους σουτ.

Στα τελευταία 10 λεπτά το τριφύλλι βρήκε επιθετικές λύσεις, πέτυχε 5 τρίποντα (3 ο Καλάθης) αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ταπεινωτική ήττα, χάνοντας μάλιστα και την διαφορά του πρώτου αγώνα στο φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5, Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 10 (2), Λοτζέσκι, Καλάθης 13 (3), Αντετοκούνμπο 8 (2), Μήτογλου 7 (1)