Εύκολη νίκη σε μια «γιορτή» του μπάσκετ

Σε μια «γιορτή» του μπάσκετ στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 86-64 τον Χολαργό και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική εμφάνιση από Παπαγιάννη και Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε με το «καλημέρα» τις προθέσεις του, ξεκινώντας το παιχνίδι με καλές άμυνες, συνεχόμενα κλεψίματα και πόντους. Το σκορ έφτασε γρήγορα στο 7-2, με τον Χολαργό να μειώνει στον πόντο. Ακολούθησε ωστόσο ένα γρήγορο 10-0 του τριφυλλιού με Τόμας, Γκιστ, Παπαπέτρου, Καλάθη και Λάσμε, με την διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο. Εκεί μάλιστα διατηρήθηκε, χάρη σε καλάθια των Μήτογλου και Λεκαβίτσιους, στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί κατακράτος και να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Το τρίποντο του Παπαπέτρου έκανε το 27-15, ενώ ακολούθησε καλάθι του Παπαγιάννη, που πέρασε στο παρκέ, όπως και ο Καλαϊτζάκης. Τόμας και Καλάθης με βολές έφεραν την διαφορά στους 15, ενώ Τόμας και Λοτζέσκι φρόντισαν να την διατηρήσουν εκεί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Χολαργός στάθηκε πιο ανταγωνιστικός, βρίσκοντας διαδρόμους προς το «πράσινο» καλάθι. Απ'την άλλη το τριφύλλι συνέχισε να σκοράρει και μάλιστα βρήκε δύο εντυπωσιακά συνεχόμενα καρφώματα του Παππά και δύο συνεχόμενα καλάθια του Παπαγιάννη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Καλαϊτζάκη και Παπαγιάννη να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι και τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στο τελικό 86-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-29, 65-48, 86-64