Επιστροφή στις νίκες

Με τους Καλάθη (14π. - 11ασ.) και Παπαπέτρου (18π. - 8ρ.) να βρίσκονται σε... μεγάλα κέφια, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 77-67 της Μπάγερν και επέστρεψε στην 8άδα. Καλή εμφάνιση από Γκιστ, Τόμας και Λοτζέσκι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, έχοντας εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων. Ο Γκιστ σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους, ενώ Καλάθης, Τόμας και Παπαπέτρου ανέλαβαν την... μπαγκέτα για το 19-9. Ο «Πάπι» μάλιστα πέτυχε και το πρώτο τρίποντο της ομάδας, που έκλεισε την περίοδο με νταμπλ-σκορ και απόλυτη κυριαρχία και στις δύο μεριές του παρκέ.

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα, το τριφύλλι διατήρησε εύκολα αυτή την διαφορά μέχρι και το ημίχρονο. Η Μπάγερν μείωσε μέχρι τους 8, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τις απαραίτητες λύσεις με Τόμας, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και Γκιστ, ενώ οι βολές των Παππά και Παπαγιάννη και το καλάθι του Καλάθη κράτησαν την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν βελτίωσε την απόδοσή της, ισορρόπησε κάπως την κατάσταση στα ριμπάουντ και πλησίασε μέχρι και τους 6 πόντους. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο βρήκε όποτε χρειάστηκε τις λύσεις, με τον Καλάθη να μοιράζει συνεχόμενες ασίστ και τους Μήτογλου, Γκιστ και Λοτζέσκι να σκοράρουν. Το τρίποντο του Παπαπέτρου επανέφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 9.

Ανάλογη ήταν η κατάσταση και στην τελευταία περίοδο. Οι Βαυαροί έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το τριφύλλι ήταν σταθερό, δεν έχασε την ψυχραιμία του και με τους Καλάθη και Παπαπέτρου να βρίσκονται σε μεγάλα κέφια διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο τελικό 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10, Παπαγιάννης 2, Λάσμε, Παπαπέτρου 18 (2), Παππάς 4, Γκιστ 13, Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 14, Μήτογλου 4