ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ... ΚΑΡΥΔΙΑ!

Ο Άρης πήρε δύο πέναλτι στο πρώτο τέταρτο (ΑΝΕΚΔΟΤΟ το δεύτερο), το τετ-α-τετ του Μακέντα κόπηκε με οριακό οφσάιντ, ο Ιταλός αποβλήθηκε, αλλά παρ'όλα αυτά ο Τάσος Χατζηγιοβάνης έδωσε στο τριφύλλι τον βαθμό (1-1) με πέναλτι αλά Πανένκα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Έπιασε πέναλτι ο Διούδης.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο «Κλ. Βικελίδης» με σκοπό να παίξει με τον δικό του τρόπο, απειλώντας πρώτος στο 4' με σουτ του Κουρμπέλη. Ωστόσο, με μια προκλητική διαιτησία από τα... ένδοξα χρόνια της παράγκας, ο Τζοβάρας άλλαξε τα δεδομένα. Στο 6' υπέδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ινσούα στον Γκάμα -αμφισβητούμενο αλλά μάλλον σωστό-, με τον Διούδη να αποκρούει. Αρνήθηκε καθαρό φάουλ για κλωτσιά στον Γιόχανσον έξω από την περιοχή του Άρη, έκοψε το τετ-α-τετ του Μακέντα σε μια απίστευτα οριακή φάση και στο 15' υπέδειξε ένα πέναλτι... έκτρωμα για χέρι του Γιόχανσον, που απομάκρυνε την μπάλα με το πόδι.

Ο Γιουνές νίκησε από τα 11 βήματα τον Διούδη και τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ισοφαρίσουν άμεσα, αλλά από την σέντρα του Χατζηγιοβάνη και το γύρισμα του Γιόχανσον, οι Μπουζούκης και Ινσούα δεν πρόλαβαν να πλασάρουν. Ο Σουηδός μπακ άφησε στο 33' την θέση του στον Χρήστο Δώνη, ενώ ο Άρης απείλησε στο 37' και το 38', με τον Διούδη να αποκρούει την κεφαλιά του Δεληζήση και το φάουλ του Γκάμα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήρθε στο 41': ο Ινσούα έκανε εξαιρετική κάθετη, ο Μακέντα πάτησε με τακουνάκι στον Κάτσε, αλλά το σουτ του Αλβανού κόντραρε. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπουζούκη, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα, σπαταλώντας έτσι μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1.

Ο Διούδης κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό στο 60', μπλοκάροντας το πλασέ του Γιουνές μετά από παράλληλο γύρισμα, ενώ λίγο νωρίτερα ο Ντιγκινί είχε πλασάρει άουτ σε τετ-α-τετ. Στο τελευταίο μισάωρο το τριφύλλι ανέβηκε, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κάτσε στο 62' σούταρε απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση, μετά από ωραία κάθετη του Μπουζούκη, ενώ ο Ινσούα δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ μετά την σέντρα του Πούγγουρα, στο 70'.

Ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 74', με τους Καμπετσή και Χατζηθεοδωρίδη να αντικαθιστούν τους Κάτσε και Μαυρομμάτη. Στο 82' ο Κουέστα έκανε μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Μακέντα, ενώ δύο λεπτά μετά ο Άρης είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ. Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90  Παναθηναϊκός έμεινε και με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ιταλός επιθετικός.

Παρ'όλα αυτά, στην τελευταία φάση του ματς ο Μπουζούκης κέρδισε το καθαρό πέναλτι από τον Σιώπη και ο Χατζηγιοβάνης με εκτέλεση αλά Πανένκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (74' Χατζηθεοδωρίδης), Ινσούα, Γιόχανσον (33' Χρ. Δώνης), Κάτσε (74' Καμπετσής), Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα