Το «κάστρο» έπεσε!

Ο Νίκος Παππάς, ο Ματ Λοτζέσκι και ο Νικ Καλάθης του δεύτερου μέρους ήταν οι μόνοι που πάλεψαν για τον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε με 69-81 από την Φενερμπαχτσέ και υποχώρησε στην 10η θέση της κατάταξης.

Παρά το γρήγορο 0-5 της Φενέρ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με πόντους του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό και βολές του Λάνγκφορντ πέρασε μπροστά (6-5). Οι Τούρκοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 7 πόντους, με το τριφύλλι να μειώνει με Γκιστ και Τόμας αλλά να είναι απελπιστικά άστοχο από την γραμμή του τριπόντου (0/7), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -6.

Η είσοδος του Παππά έδωσε πνοή στην επίθεση, με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει με τρίποντο και εντυπωσιακό κάρφωμα, ενώ ο Μήτογλου με βολή μείωσε στο καλάθι. Λοτζέσκι και Βουγιούκας έφεραν το ματς στα ίσα (24-24), με τον Μήτογλου να βρίσκει στόχο από τα 6.75μ. και να διατηρεί το ματς ισόπαλο. Ωστόσο με διαδοχικά τρίποντα οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, παρά το εντυπωσιακό buzzer-beater του Λούκας Λεκαβίτσιους.

Αντίστοιχο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ αλλά τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +7 (39-46). Τότε όμως μπήκε στην «εξίσωση» ο -άποντος μέχρι εκείνη την στιγμή- Καλάθης, που με διαδοχικά τρίποντα και καλάθια έφερε το ματς στα ίσα (49-49). Ωστόσο, η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους Τούρκους μπροστά με 4 πόντους, παρά το τρίποντο του ΝτεΣόν Τόμας.

Καλάθης και Παππάς προσπάθησαν να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενούμενων τους διατηρούσαν μόνιμα μπροστά με διαφορά ασφαλείας. Η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ κι έτσι το τριφύλλι γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα του, υποχωρώντας στην 10η θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 7 (1), Λάνγκφορντ 4, Παππάς 13 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 13 (1), Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4 (1)