Μόνος πρώτος κι αήττητος!

Με κορυφαίους τους Καλάθη και Παππά και καθοριστικό τον Λάνγκφορντ, ο Παναθηναϊκός νίκησε (80-75) το εξαιρετικό Περιστέρι στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος και πλέον είναι η μόνη αήττητη ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Παππά και Τόμας έφτασε γρήγορα στο 12-3. Με βολή του Τόμας η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 10, με το Περιστέρι να προσπαθεί να μειώσει αλλά τους Παππά και Καλάθη να διατηρούν το τριφύλλι μπροστά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά (25-27), αλλά το τριφύλλι αντέδρασε και με τρίποντα από Καλάθη και Παππά έφτασε στο 33-31. Οι δύο τους συνέχισαν να σκοράρουν και μαζί και με βολές του Βουγιούκα βοήθησαν την ομάδα να κλείσει το ημίχρονο στο +4.

Με δύο νέα τρίποντα του εξαιρετικού Παππά η διαφορά έφτασε στους 7 (51-44), όμως ο επίσης εξαιρετικός Χάροου με συνεχόμενα γκολ-φάουλ μείωσε στον πόντο. Ωστόσο το Περιστέρι έμεινε για 4 λεπτά χωρίς πόντο, με τον Καλάθη να οδηγεί τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 18-0 με πόντους και ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πάντως να μειώσουν στους 13, πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τεράστια προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς, κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 5, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Κιθ Λάνγκφορντ έβαλε ουσιαστικά «τέλος» στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει πρώτος και αήττητος.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75