ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΑ!

«Υπερηχητικός» ο Παναθηναϊκός, σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο και ταπείνωσε την ΑΕΚ με το επιβλητικό 111-79 στο ΟΑΚΑ! Σκόραραν όλοι οι «πράσινοι», 5 διψήφιοι!

Ο Λάσμε ξεκίνησε εντυπωσιακά με 6 πόντους, με την ΑΕΚ ωστόσο να μένει κοντά στο σκορ (7-7). Σε εκείνο το σημείο όμως ξεκίνησε ένα τρομερό σερί του Παναθηναϊκού, που έβρισε πόντους με κάθε πιθανό και... απίθανο τρόπο. Γκολ-φάουλ του Μήτογλου, τρίποντο του Λοτζέσκι, βολή του Λάσμε, καλάθια του Αντετοκούνμπο, τρίποντο και καλάθι από Μήτογλου, γκολ-φάουλ και καλάθι από Γκιστ και βολές από Λοτζέσκι, με το κοντέρ να γράφει... +20 στο τέλος της περιόδου!

Με πόντους του Παππά η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να την ρίξει κάτω από τους 20, αλλά χωρίς επιτυχία. Η είσοδος του Παπαγιάννη δημιούργησε κάποια προβλήματα στην άμυνα, όμως ο Έλληνας σέντερ «έγραψε» μια εντυπωσιακή τάπα και 4 πόντους, ενώ ο Τόμας με τρίποντο και βολές διατήρησε σταθερή την διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 30 ακόμη πόντους! Λάσμε και Αντετοκούνμπο έκαναν την αρχή, με τους υπόλοιπους να ακολουθούν με κάθε τρόπο και την διαφορά διαρκώς να ανεβαίνει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν... απλοί θεατές στο παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα για να δυσκολέψουν τους «πράσινους», οι οποίοι έκλεισαν την περίοδο στο +27!

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με το τριφύλλι να ξεπερνάει τους 100 πόντους με τρίποντο του Λεκαβίτσιους περίπου στα μισά της. Ο Λιθουανός πέτυχε και γκολ-φάουλ, ο Παπαγιάννης σκόραρε από κοντά και ο Λάσμε έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα της πολύ καλής του εμφάνισης με τρίποντο, για το 109-74. Ο Παπαγιάννης πρόσθεσε άλλη μια τάπα στο ενεργητικό του, με τον Λεκαβίτσιους να πετυχαινει τους τελευταίους πόντους της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 3, Λάσμε 16 (1), Μήτογλου 14 (1), Αντετοκούνμπο 14, Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 14 (1), Τόμας 12 (1)