«Καθάρισε» ο Μήτογλου!

Με κορυφαίο τον Ντίνο Μήτογλου, που «καθάρισε» το ματς στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 75-67 την Νταρουσάφακα κι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η Νταρουσάφακα «χτύπησε» από την αρχή στην ρακέτα του Παναθηναϊκού, πετυχαίνοντας 8 πόντους στο πεντάλεπτο, όλους από το «ζωγραφιστό». Το τριφύλλι αντέδρασε σε κ;aθε καλάθι, πίεσε στην περιφέρεια και με μπροστάρηδες τους Παππά (5π), Μήτογλου (6π) και Καλάθη (4ασ) έφτασε στο 15-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το σκορ να ξεφύγει μείωσαν στο 18-16, αλλά το τριφύλλι με μικρό σερί 4-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 22-16

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το τριφλυλλι να πατάει το «γκάζι» και να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (26-16), με τους Τούρκους όμως να μειώνουν άμεσα (28-22). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν έδωσε δικαιώματα, άνοιξε πάλι την διαφορά στους 11 (37-26 με κάρφωμα του Γκιστ που ήταν ο κορυφαίος στην 2η περίοδο με 9π - 4 ριμπ) και την κράτησε εκεί (39-28, 41-30) μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (43-32).

Το πρώτο «βιολί» στο ημίχρονο για το τριφύλλι ήταν ο Λάγκφορντ με 10, ακολουθούμενος από τον Γκιστ με 9, ενώ ο Καλάθης απείχε από το σκοράρισμα (2π) αλλά κρατούσε την πράσινη «μπαγκέτα» (7 ασίστ).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενος να μειώνουν στους 6 πόντους (43-37, 45-39), όμως ο Παναθηναϊκός εύκολα έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (49-39 στο 24, 53-43 στο 25΄'). Οι Τούρκοι μείωσαν εκ νέου στους 6 πόντους (57-51 στο 29')  και με ένα λάθος του Λάνγκφορντ πλησίασαν στους 4 με την λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Καλάθης διατήρησε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (61-55), ενώ οι Λάνγκφορντ και Παππάς έφεραν το σκορ στο 65-60. Ωστόσο, η Νταρουσάφακα έβρισκε επιθετικές λύσεις και ισοφάρισε στα μέσα της περιόδου (65-65). Ο Παναθηναϊκός πάντως αντέδρασε, και «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μήτογλου, έφτασε τελικά στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 75-67

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 12, Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 9 (1), Γκιστ 15 (1), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 1, Μήτογλου 20 (1)